Press "Enter" to skip to content

تحصیلات رشته تکنولوژیست اتاق عمل

دانشجویان رشته های تکنیسین اتاق عمل و تکنولوژیست جراحی در مقاطع مختلف به گذراندن واحدهای نظری و عملی نیاز دارند. دانشکده های مختلف جهان دوره های کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد تکنولوژی اتاق عمل یا تکنولوژیست جراحی را برگزار می کنند.

گرچه دوره کارشناسی تکنسین اتاق عمل یا تکنولوژی جراحی یک دوره 4 ساله است، اما دانشکده های کشورهای مختلف برنامه های آموزشی بین 9 تا 24 ماه عرضه می کنند. دانشجویان دروس خود را بصورت نظری در کلاس درس و یا عملی در بیمارستان می گذرانند. از جمله رئوس مطالب این رشته کنترل و پیشگیری از عفونت، تکنیک های استریل سازی، کاربرد صحیح داروها و تجهیزات اتاق عمل، استفاده از تجهیزات و محلول ها می باشد.

علاوه بر این، یک تکنیسین یا تکنولوژیست اتاق عمل بایستی رویه های جراحی را بیاموزد و بر شیوه های مدیریت ایمنی بیماران در اتاق عمل مسلط باشد. از جمله واحدهای درسی رشته تکنسین اتاق عمل شامل موارد زیر می باشد:

 • رویه های آسپتیک
 • آناتومی
 • میکروبیولوژی
 • فیزیولوژی
 • اخلاق پزشکی (اخلاق جراحی)

آموزش، تعلیمات و مجوزهای تکنسین اتاق عمل

تکنیسین اتاق عمل یا تکنولوژیست جراحی بایستی ملزومات آموزشی خاصی را بگذراند و مدارج لازم را کسب کند تا بتواند در این حوزه فعالیت کند، از جمله:

تحصیلات: تکنسین یا تکنولوژیست جراحی به مدرک کاردانی، کارشناسی یا کارشناسی ارشد در رشته تکنولوژی جراحی (surgical technology) نیاز دارد. دوره آموزشی تکنولوژیست اتاق عمل شامل ترکیبی از واحدهای نظری و کلاس درس و واحدهای عملی یا کارآموزی است. انجمن تکنولوژیست های جراحی (AST) که یکی از نهادهای برتر این رشته می باشد، معتقد است که حداقل مدرک کارشناسی برای این حرفه کافی است.

مجوز کار: در بیشتر کشورهای جهان، تکنولوژیست جراحی پس از طی دوره تحصیلی و گرفتن مدرک کارشناسی بایستی در یک امتحان مجوز دهی شرکت کرده و قبول شود. این امتحان شبیه به امتحان جامع ایران می باشد. تکنولوژیست جراحی یا اتاق عمل پس از گرفتن این مجوز می تواند در اتاق عمل های بیمارستانی یا سرپایی به کار مشغول شود.

مهارت ها و صلاحیت های تکنولوژیست جراحی

علاوه بر مهارت های عینی که در طول دوره تحصیل کسب می شود، تکنولوژیست اتاق عمل به فراگیری مهارت های ذهنی یا نرم زیر برای موفقیت در بالین و در کار حرفه ای خود نیاز دارد:

 • گوش دادن فعال: توانایی گوش کردن فعالانه به بیمار و همکاران به تکنولوژیست اتاق عمل اجازه می دهد که بیمار خود را خوبتر بشناسد و دستورات جراح و اعضای دیگر تیم جراحی را بخوبی بفهمد.
 • توجه به جزئیات: تکنولوژیست جراحی بایستی ظرفیت توجه به حتی کوچکترین جزئیات را داشته باشد و بتواند حین کار به تمامی جزئیات رویه تحت انجام توجه داشته باشد.
 • هماهنگی: تکنولوژیست جراحی بایستی مهارت های یک هماهنگ کننده را داشته باشد و بتواند با سایر اعضای تیم جراحی و همکاران خود همکاری کند.
 • مشکل گشایی: تکنولوژیست اتاق عمل به مهارت های حل مسئله یا مشکل گشایی نیاز دارد تا بتواند در موقعیت های خاص و ناشناخته ای که در اتاق عمل رخ می دهد، با استفاده از تکنیک های مشکل گشایی مسئله را حل کند.
 • تفکر نقادانه: تکنولوژیست اتاق عمل به مهارت های تفکر نقادانه نیاز دارد تا بتواند گزینه های خود را بررسی کرده و برای مشکلات احتمالی و یا تصمیم گیری های ناگهانی حین کار اقدام نماید.
 • مدیریت استرس و توان جسمی: از آنجایی که تکنولوژیست اتاق عمل ساعت های طولانی سرپا می ایستد، بایستی توان جسمی خوبی داشته و بدن ورزیده ای داشته باشد و بتواند محیط پر استرس اتاق عمل و کار پر استرس خود را مدیریت کند، جایی که باید تحت استرس و فشار کار کند.

ارتقای حرفه ای

تکنولوژیست اتاق عمل با دستگاهها و تجهیزات مورد استفاده در اتاق عمل کار می کند. از آنجایی که بیشتر تجهیزات اتاق عمل با فناوری اطلاعات همراه هستند و پیشرفت های علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات روز افزون و لحظه ای است، یک تکنولوژیست اتاق عمل بایستی با علم روز آشنا باشد و بطور منظم مطالعه داشته باشد.

خواندن کتاب های تکنولوژی جراحی و همچنین کتاب های علوم پایه از قبیل داروشناسی برای تکنولوژیست اتاق عمل، کتاب مهارت های مدیریت و رهبری در اتاق عمل، کتاب تکنیک های جراحی و مانند اینها از ملزومات رشته تخصصی تکنولوژیست جراحی است.

همانطور که می دانیم کتاب های تکنولوژی اتاق عمل همانند سایر رشته های پزشکی و پیراپزشکی وارداتی است و عموما به زبان انگلیسی در دسترس قرار می گیرند. بنابراین یک تکنولوژیست جراحی بایستی با واژگان تخصصی رشته خود و همچنین ترمینولوژی پزشکی آشنایی داشته باشد و بتواند این کتاب ها را مطالعه و درک کند.

همچنین در صورت ضرورت، کتاب های رشته تکنولوژی جراحی را می توان ترجمه و در اختیار همگان قرار داد. بخصوص از آنجایی که رشته تکنولوژی جراحی یک رشته نوپا در ایران می باشد و به ترجمه و تالیف کتب مرجع این رشته نیاز فراوانی وجود دارد.

در ادامه چند نمونه از کتاب های تخصصی رشته تکنولوژی جراحی لیست شده است. انتشارات ترجمک آمادگی دارد این کتاب ها را با همیاری شما ترجمه و چاپ نماید. کافی است فرم ثبت سفارش ترجمه کتاب را تکمیل کنید. به فاصله کوتاهی یکی از کوردیناتورهای ترجمک با شما تماس گرفته و اقدامات لازم برای ترجمه و چاپ کتاب را انجام خواهد داد.

کتاب های تخصصی رشته تکنولوژی جراحی یا تکنولوژیست اتاق عمل

در ادامه تعدادی از کتاب های منتشر شده رشته تکنولوژیست اتاق عمل که در سال های 2019 و 2020 وارد بازار شده است، لیست شده است. برای آشنایی و دانلود کتاب، روی لینک مربوطه کلیک کنید:

اگر به ترجمه هر یک از این کتاب ها نیاز دارید، می توانید با همیاری تیم ترجمه تخصصی پزشکی و پیراپزشکی ترجمک کتاب مربوطه را ترجمه و به نام خودتان چاپ نماییم. کافی است فرم ثبت سفارش را تکمیل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید