Press "Enter" to skip to content

معرفی رشته و شغل پرستاری

پرستاری چیست؟ پرستار کیست؟ مقاطع تحصیلی رشته پرستاری چیست؟ آیا پرستار می تواند در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا تحصیل نماید؟ چگونه پرستار قدرتمندی بوده و به ارتقای رشته پرستاری کمک کنیم؟ کتاب های مرجع و تخصصی پرستاری چیست؟ چگونه کتاب پرستاری را برای ترجمه انتخاب کنیم؟ ترجمه و چاپ کتاب پرستاری به چه صورتی است؟ در کرنر ترجمه تخصصی کتاب های پرستاری به این سئوالات پاسخ داده می شود.

تعریف و شناسایی شغل:

لغت پرستار (Nurse) از کلمه لاتین (Nutrix) به معنای تغذیه گرفته شده است. پرستار یکی از اعضاء کلیدی در گروه مراقبت های بهداشتی و درمانی است و نقش ارزنده او در پذیرش، آماده سازی، مراقبتها و حمایت های جسمی و اجتماعی مورد قبول همه و بر هیچ کس پوشیده نیست. در تقسیم بندیهای آکادمیک، امروز ارزش پرستارخوب هم تراز یک پزشک خوب قرار می گیرد. کار یک پزشک خوب موقعی بحد مطلوب می رسد که یک پرستارخوب و ورزیده مسئولیت بیمار او را بر عهده داشته باشد.

نقشهای پرستار

  • مراقبت کننده: نخستین نقش پرستار مراقبت کردن از فرد مورد نظر ( بیمار ) است.
  • تعلیم دهنده (معلم): اجرا وارزیابی طرحهای آموزشی برای فرد و خانواده وی جهت رفع نیازهای یادگیری آنان
  • مشاور: جمع آوری اطلاعات برای تحصیل در حل مشکل و تصمیم گیری
  • رهبر: محقق و حمایت کننده از مددجو و خانواده
  • نقش درمانی
  • نقش حفاظتی
  • نقش هماهنگ کننده

خصوصیات جسمی و توانایی های لازم برای احراز شغل:

پرستارباید از سلامت کامل جسمی و ذهنی و روحی برخوردار باشد و فردی دقیق، علاقمند و صبور باشد و کنترل کافی روی احساسات شخصی خود داشته باشد.

مدارک تحصیلی و دوره های آموزشی ضروری برای احراز شغل:

افراد پس از اخذ دیپلم متوسطه و قبولی در آزمون سراسری گروه علوم تجربی می توانند در این رشته به تحصیل بپردازند و سپس در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای پرستاری نیز ادامه تحصیل دهند.

گرایشهای مختلف در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری:

ترجمه تخصصی کتاب پرستاری

۱) گرایشهای کارشناسی ارشد

الف) داخلی جراحی
ب) اطفال
ج) مدیریت
د) بهداشت
ه) روان پرستاری
ن) پرستاری ویژه
و) اپیدمیولوژی
ز) آناتومی
ح) فیزیولوژی
ط) بافت شناسی
ی) سالمندان
ث) توانبخشی

۲) گرایشهای مقطع دکتری

الف) پرستاری
ب) آناتومی
ج) بافت شناسی
د) اپیدمیولوژی

مدت دوره آموزش:

مدت تحصیل حداقل ۴ سال و حداکثر ۵ سال (در شرایط خاص و با موافقت آموزش کل دانشگاه علوم پزشکی مثل : مرخصی تحصیلی و …) می باشد.

شرایط محیط کار، محل استخدام:

محل احتمالی استخدام می تواند بیمارستانها، کلینیکها و پاراکلینیک های دولتی و خصوصی، ادارات، سازمانهاو به عنوان مربی در دانشکده ها و …. باشد. این رشته یا شغل در اکثر مراکز درمانی دولتی و خصوصی و غیره بصورت شیفت در گردش ( صبح ، عصر و شب ) یا شیفت ثابت می باشد . و شرایط محیط کار آن بستگی به نوع مسئولیت و بخشهای بیمارستان و مراکز درمانی که پرستار در آن مشغول می باشد دارد مثلا یک پرستار که در بخش اورژانس و یا پایگاه اورژانس بیمارستان کار می کند یا پرستاری که در بخش اطفال بیمارستان یا بخش داخلی و جراحی و یا ICU و CCU و یا اطاق عمل از نظر شرایط محیط کار با هم تفاوت دارند .

پرستار می تواند در بیمارستان براساس سطح تحصیلات ( کارشناسی ، کارشناسی ارشد ) و سابقه کار در پستهای پرستار شیفت ، سر پرستار ، سوپروایزر بالینی ، سوپروایزر کنترل عفونت ، سوپروایزر آموزشی و ریاست پرستاری بیمارستان مشغول به کار شود .

حقوق و مزایا و شرایط ارتقاء شغل:

حقوق یک پرستاربه محل استخدام، موقعیت جغرافیایی و ساعات کار بستگی دارد و اگر استخدام موسسات یا وزارتخانه ها باشد بر اساس قوانین اداره امور استخدامی کشور حقوق ماهانه و ترفیع دریافت می کند.

آینده نگری درباره شغل با توجه به شرایط اجتماعی:

با توجه به نیازهای جامعه به پرستار و دیدگاه مثبت در خصوص پرستارو موقعیت او در جامعه بخصوص در چند سال اخیر که تحول در این حرفه ایجاد شده است امید است بتوان در جهت بهبود و ارتقاء سطح سلامت و بهداشت عمومی جامعه و مراقبت از بیماران در بیمارستانهای دولتی و خصوصی، مطبها، کلینیکها و پاراکلینیکها و درمانگاهها و سایر بخشهای ارائه کننده خدمات پرستاری تلاش نمود (منبع: وب سایت دانشکده پرستاری علوم پزشکی تهران).

ترجمه تخصصی کتاب های پرستاری

برای ترجمه تخصصی کتاب های پرستاری می توانید از تیم ترجمه تخصصی پرستاری انتشارات ترجمک کمک بگیرید. بدین ترتیب یکی از مترجمان تیم ترجمه تخصصی کتاب های پزشکی و پیراپزشکی را به خدمت گرفته و کتاب مورد نظر خود را با همیاری مترجم ترجمه کنید. می توانید یکی از کتاب های عرضه شده در کرنر دانلود کتاب پرستاری ترجمک را انتخاب کنید.

کافی است فرم ثبت سفارش ترجمه کتاب را تکمیل کرده و فایل منبع را پیوست کنید. به فاصله کوتاهی کوردیناتور سایت با شما تماس گرفته و اقدامات لازم برای ترجمه تخصصی کتاب شما را به عمل خواهد آورد.

دیدگاهتان را بنویسید