چرا ترجمه فنی مهم است

ترجمه چیست؟ انواع ترجمه چیست؟ ترجمه فنی چیست؟ ترجمه کتاب فنی چیست؟ چرا ترجمه فنی مهم است؟ مشکلات ترجمه فنی کدامند؟ اهمیت ترجمه فنی در چیست؟ در این مجموعه مقاله به این سئوالات پاسخ داده می شود.

اهمیت ترجمه فنی در چیست؟

ترجمه فنی (Technical translation) به ترجمه کتاب، اسناد و محتوای تکنیکی اطلاق می شود. اهمیت ترجمه فنی در تاثیر آن بر تولید فنی است زیرا دستورالعمل های فنی تولید ترجمه می شود که کارکنان تولید باید از آن تبعیت کنند. اگر ترجمه ضعیف یا اشتباه باشد، روی عملکرد شرکت تاثیر گذاشته و ممکن است خواننده را گمراه کند.تقویت روزمه کارشناسی ارشد

از ترجمه فنی برای حفظ پیوستگی و یکنواختی اسناد صنعتی و فنی استفاده می شود. بسیار اهمیت دارد که ترجمه فنی متن با نیت و معنای متن منبع هماهنگی داشته و تقلید متن منبع باشد. زیرا مراحل ذکر شده در متن منبع بایستی اجرا شوند تا پروسه تولید فنی دقیق و درست باشد.

مترجم فنی می تواند به زبان های مختلف ترجمه کرده و دامنه مخاطبان یک متن تکنیکی را گسترش دهد. بنابراین یکی از اهمیت های ترجمه فنی در گسترش دامنه فروش و تولید محصولات می باشد.

از مزایای دیگر ترجمه فنی، ترجمه کتاب ها و مقالات فنی به زبان انگلیسی است که راحتتر در جستجوی آنلاین پیدا شده و مخاطبان آن زیاد می شود.

مترجم و ترجمه فنی

همگی به نوعی مترجم دیده ایم. مترجم کسی است که به دو زبان صحبت می کند و اسناد را از یک زبان به زبان دیگر تبدیل می کند. این خدمات در بیمارستان و جلسات تجاری اهمیت دارد. هرچند این مترجمان صرفا کلمات را ترجمه می کنند و ممکن است دانش فنی نداشته باشند.

مترجم عادی می تواند ترجمه کند اما واجد مهارت های نگارشی خاص مورد نیاز ترجمه فنی ممکن است نباشد. وقتی افراد فنی با اسناد و دستورالعمل های نوشته شده به زبان دیگر مواجه می شوند، نمی توانند آنها را درک کرده و اجرا نمایند. مترجم فنی این خلاء را پر کرده و با ترجمه متون و کتاب های فنی، ارتباط را تسهیل می کنند.

مترجمی و ترجمه فنی دو چیز متفاوت است. یادگیری یک زبان خارجی چیزی که خیلی از افراد انجام می دهند. اما درک و فهم متون فنی و تکنیکی برای یک مترجم عمومی مشکل است و مترجم بایستی سواد فنی داشته باشد. بنابراین مترجمی می تواند ترجمه فنی انجام دهد که خودش زمینه فنی داشته باشد و متون و کتاب های فنی را براحتی درک کند.

مترجم فنی یک نویسنده است

مترجم فنی ماهیتا یک نویسنده است. مترجم فنی محتوای نوشته شده به یک زبان را خوانده و آن را به زبانی دیگر می نویسد. اما نه هر محتوایی، بلکه یک محتوای فنی حاوی دانش تکنیکی که بایستی مترجم درک کند. این درک دانش فنی بایستی وجود داشته باشد که مترجم بتواند نسخه جدیدی از محتوا به زبان هدف تهیه نماید.ترجمه کتاب دامپزشکی

مترجم فنی با کلمات بازی کرده و اطمینان حاصل می کند که هر دو زبان را بخوبی فهمیده و می تواند معنا و مفهوم متن منبع را به متن هدف انتقال دهد. تبدیل شدن به مترجم فنی معمولا سال ها طول می کشد.

مترجمان فنی نقش بسیار مهمی در جنبش های صنعت فناوری دارند. مترجم فنی بین زبان ها و دانش ملت ها پل ایجاد می کند. مترجم فنی می تواند درهای حرفه های جدید را به روی افراد باز کند.

تجارت جهانی در حال رشد است، بنابراین به فناوری و تجربه برتر نیاز است. وقتی اسناد به زبان های مختلف ترجمه می شوند، مردم از نقاط مختلف به فناوری و تجارب دیگران دسترسی پیدا می کنند. اینکار فرصت های جدیدی برای رشد و توسعه صنعت و فناوری فراهم می سازد.

مترجم فنی کیست؟

مترجم فنی متون فنی را از یک زبان به زبان دیگر ترجمه می کند، اما در مقیاس فنی و همراستا با نیت و هدف متن منبع. مترجم فنی اغلب برای ترجمه متون و کتاب های علمی، مهندسی، تکنولوژی و پزشکی و همچنین علوم محاسباتی مثل حسابداری، آمار و ریاضی، کامپیوتر بکار گرفته می شود.

مترجم فنی هر دو زبان متن منبع و هدف را بخوبی مسلط بوده و می تواند در سطح فنی بنویسد. مترجم فنی به کسبه کمک می کند که از دستنامه ها، دستورالعمل ها، رشته های نرم افزاری راحت تر استفاده کنند. نوشتن به زبان فنی خیلی مشکل تر از نوشتن به زبان مادری است. صلاحیتی که مترجم فنی بایستی داشته باشد.

مهارت های مترجم فنی شامل مهارت ترجمه به زبان هدف به علاوه مهارت نوشتن با سبک فنی و جزئیات تکنولوژیک است. ترجمه فنی نسبتا از مابقی انواع ترجمه گرانتر است. هرچند ترجمه فنی ارزش هزینه را دارد.

مترجم فنی چکار می کند؟

مترجم فنی، شخصی است که اجزا و عناصر فنی متن را فهمیده و به درستی ترجمه می کند. به عبارت دیگر، متون فنی نوعی از محتوا است که فقط افراد فنی و مجرب متوجه می شوند و ترجمه آنها مستلزم دانش فنی و دانش زبان است. این دانش معمولا به عنوان یک حرفه در شخص ایجاد می شود و شخص علاوه بر توان فنی خود، توان ترجمه هم دارد.ترجمه تخصصی کتاب مهندسی آب

ترکیب دانش فنی و دانش زبان شناسی مترجم فنی باعث می شود که بتواند متون و کتاب های فنی را به زبانی قابل درک و صحیح ترجمه نماید و راه شروع کسب های جدید و کارخانه ها و تجهیزات جدید را باز کند. مترجم فنی می تواند محتوای فنی را زبان منبع به زبان مقصد ترجمه نموده و ترجمه خود را با لحن و کلمه بندی فنی نگارش کند.

نمونه کار مترجم فنی شامل ترجمه دستنامه های کاربری و راهنمای آنلاین است. دستنامه کاربری یا طرز استفاده از ابزارها و تجهیزات فنی و همچنین راهنمای آنلاین نرم افزارها و سخت افزارهای مختلف نمونه ای از محتوایی است که یک مترجم فنی ترجمه می کند.

حال تصور کنید اگر مترجمان فنی در دسترس نبودند، چگونه می توانستیم بیمارستان هایی بسیار مجهز و پیشرفته و با دستگاههای قدرتمند افتتاح کنیم و از آنها برای درمان مردم استفاده کنیم.

اگر مترجم فنی در دسترس نباشد، چگونه می توانیم راهنمای استفاده از نرم افزارها را ترجمه کرده و نرم افزار دستگاههای مختلف مثل دستگاه CT-اسکن یا MRI را استفاده کنیم. اینجاست که اهمیت ترجمه فنی بخوبی پدیدار می شود.

مترجم فنی شخصی است که مهارت های زیادی دارد و اغلب اوقات مشغول است. بخصوص مترجم زبان های خیلی پر استفاده مثل زبان انگلیسی، آلمانی و یا ترجمه زبان ژاپنی.

مترجمان فنی ترجمک

تیم ترجمه فنی از گروهی از فارغ التحصیلان رشته های فنی دانشگاه های برتر تشکیل شده است که آمادگی دارند کلیه متون فنی شما را به زبان های زنده دنیا ترجمه کنند. شما می توانید فرآیند ترجمه و چاپ کتاب های فنی و مهندسی خود را به تیم ترجمه فنی ترجمک بسپارید.

کتاب ها و کتابچه های فنی خود را با فرم ثبت سفارش ترجمه فنی ضمیمه کرده و برای ما ارسال نمایید. در کوتاه ترین زمان ممکن یکی از مهندسان ترجمک با شما تماس گرفته و اقدامات ثبت سفارش ترجمه کتابچه و کتاب فنی و مهندسی شما را فراهم خواهد ساخت.

ترجمه کتاب مهندسی الکترونیک

ثبت سفارش ترجمه کتاب فنی و مهندسی

[icon name=”key” class=”” unprefixed_class=””]

توجه: مطلب زیر ماشینی بوده و با هدف سئو و بهینه سازی بازدید سایت درج شده است. نیازی به خواندن آن نیست.
تفاوت ترجمه تخصصی با ترجمه عمومی چیست؟ در ترجمه عمومی، مترجم برای بیان مفهوم آزادی بیشتری دارد. در صورتیکه هدف ترجمه تخصصی، ترجمه دقیق و بدون کم و کاست مطلب از یک زبان به زبان دیگر است.
ترجمه عمومی شامل چه متونی است و چرا از ترجمه تخصصی ارزان تر است. تفاوت ترجمه عمومی با ترجمه تخصصی در دامنه لغات مورد استفاده در این متون و همچنین بازار فراوان ترجمه عمومی است.
مترجم با تجربه بیان بهتری داشته و متن ترجمه شده را بهتر ارائه می کند. پس برای ترجمه عمومی بیشتر از ترجمه تخصصی مناسب است؟ترجمه کتاب پزشکی

 1. موسسه ترجمه تخصصی چیست و چه تفاوتی با موسسات ترجمه عمومی دارد؟
 2. موسسه ترجمه تخصصی و دارالترجمه چه تفاوت هایی با هم دارند؟
 3. انتخاب مترجم برای ترجمه متون عمومی در مقایسه با ترجمه تخصصی چگونه است؟
 4. تفاوت‌های بین ترجمه رسمی و غیر رسمی چیست؟
 5. تفاوت‌های بین ترجمه رسمی و غیررسمی را بحث خواهیم کرد. اما آیا می‌دانید این دو نوع ترجمه چه تفاوتی با هم دارند؟

ترجمه تخصصی کتاب و متون، ترجمه زیرنویس فیلم و حتی بومی‌سازی و ترجمه وب‌سایت‌ها، همگی از نوع عمومی است و ترجمه متن به صورت غیر رسمی می‌توانند به صورت عمومی و با کمک گرفتن از موتورهای جستجوگر انجام شود.
اصول و روش ترجمه قراردادهای بین المللی به زبان ساده، ترجمه عمومی، ترجمه انگلیسی به فارسی و ترجمه فارسی به انگلیسی کتاب های عمومی و تخصصی و مقاله نویسی برای تفاوت ترجمه متن‌های حقوقی با متن‌های عادی در وابستگی حقوق به فرهنگ نهفته است.
تفاوت ترجمه ماشینی و ترجمه انسانی و ابزار ترجمه در این است که ترجمه ماشینی و ترجمه انسانی به دو گونه از ترجمه اشاره دارند که به ترتیب توسط ماشین و انسان انجام می‌گیرند. اما نقش مترجم انسانی در انجام ترجمه های تخصصی نسبت به مترجمین عمومی بیشتر است.
ترجمه تخصصی چیست؟ برای بسیاری از افراد که با واژگان خاص روبه‌رو می‌شوند این سؤال پیش می‌آید که ترجمه عمومی با ترجمه تخصصی چه تفاوتی دارد؟ آیا این نوع ترجمه درواقع همان ترجمه عمومی‌ است.
تفاوت ترجمه تخصصی و ترجمه تخصصی ویژه به این ترتیب است که ترجمه تخصصی ترجمک با توجه به اینکه مشتری فایل مورد نیاز خود را که قرار است ترجمه شود، برای چه هدفی سفارش می دهد، به کدام سازمان ارجاع خواهد داد، و چه مقدار هزینه کند تعیین می شود.
سوالات متداول تفاوت ترجمه عمومی و ترجمه تخصصی و ترجمه کتاب عبارتست از:ترجمه کتاب دندانپزشکی

 • کیفیت های عادی، تخصصی و ویژه ترجمه چه تفاوتی باهم دارند؟
 • سفارشات ترجمه کتاب در پلن طلایی چقدر تخفیف دارد؟
 • چرا دانشگاهیان و سازمان‌های معتبر به ترجمک اعتماد می‌کنند؟
 • مترجمان ترجمک از فارغ التحصیلان ارشد و دکترای کدام دانشگاهها هستند؟
 • ثبت سفارش ترجمه عمومی و ترجمه تخصصی در سایت ترجمک چگونه است؟
 • چگونه اطمینان کنم و اطلاعات و اسنادم را در اختیار ترجمک قرار دهم؟
 • سیاست حریم خصوصی ترجمک چگونه است؟
 • آیا خدمات ترجمه و چاپ کتاب عمومی و تخصصی ترجمک گارانتی کیفیت دارد؟ چگونه؟
 • گارانتی مادام العمر خدمات ترجمه کتاب ترجمک به چه معنی است؟
 • زمینه ها و رشته هایی که ترجمک در آن ترجمه تخصصی انجام می دهد کدام است؟
 • آیا امکان ارتباط مستقیم با مترجم وجود دارد؟ ادیتور چطور؟
 • قیمت هر سفارش و زمان تحویل آن را چگونه تعیین می‌کنید؟
 • آیا امکان ترجمه فوری وجود دارد؟ امکان ترجمه آنلاین فوری وجود دارد؟
 • چگونه می توانم از انجام سفارش ترجمه خود مطلع شوم و سفارش خود را پیگیری کنم؟

تکنیک های ترجمه عمومی و تخصصی: تفاوت ترجمه متون معمولی با ترجمه متون تخصصی چیست؟ تفاوت ترجمه متن با ترجمه هم‌زمان یا ترجمه شفاهی، آیا ترجمه هم‌زمان همان مفسر است.
در این مطلب تفاوت ترجمه متن با ترجمه هم‌زمان را توضیح داده‌ایم. متونی که در ترجمه دچار اشکال می‌شوند نیاز به ترجمه به‌صورت تفسیر دارند که البته امری مهم و مشاوره‌ای را از طریق پایگاه داده‌های تخصصی به کار می‌گیرد تا درک خود از موضوع را گسترش دهد.
بهترین سایت ترجمه عمومی و تخصصی ایران کدام است؟ انتشارات ترجمک با بومی سازی یا Localization و انجام انواع متفاوت ترجمه بهترین و معتبرترین سایت ترجمه ایران می باشد. سایت ترجمک برای ترجمه کتاب و انتشار کتاب توصیه می شود.
زمانی که می‌خواهیم متنی را از زبانی به زبان دیگر ترجمه کنیم باید به هدف این کار توجه کنیم:ترجمه تخصصی کتاب فارسی به انگلیسی

 • آیا متن نیاز به ترجمه تخصصی دارد یا عمومی؟
 • انواع ترجمه عمومی و ترجمه تخصصی چیست ؟
 • چند نوع ترجمه داریم ؟
 • انواع ترجمه عمومی و تخصصی را انجام دهیم؟
 • انواع ترجمه و موضوعات تخصصی در ترجمه چیست؟
 • چند نوع ترجمه عمومی وجود دارد که نیازی به دقت مطلق در محتوای متن ترجمه نیست؟
 • تفاوت روش های ترجمه با تکنیک های ترجمه چیست ؟
 • ترجمه لغات و اصطلاحات تخصصی علوم سیاسی، مترجمین کتبی و حضوری در چیست؟
 • ترجمه نیتیو چیست؟ متون عمومی به ترجمه نیتیو و بومی سازی نیاز دارد؟

اما تفاوت میان ترجمه فردی که به زبان انگلیسی تسلط دارد با فردی که نیتیو به شمار می آید مهم است. برای ترجمه کردن آموزش ترجمه مقاله، اصول، روش‌ها و تکنیک‌های ترجمه مقالات تخصصی و محتوای تبلیغات، روابط عمومی و بازاریابی که برای صادرات است را بخوانید.
قیمت ترجمه تخصصی با ترجمه عمومی فرق دارد و تخفیف، هزینه ویراستاری و پارافریز و قیمت ترجمه و هزینه ویراستاری و خدمات ترجمه تخصصی و زمان انجام آن به دو صورت قیمت گذاری می شوند و به این بستگی دارد که پروژه ترجمه خود را به چه صورتی تعریف کرده باشید.
ترجمه تخصصی مقالات فیزیک و شیمی، ترجمه تخصصی و عمومی تفاوت های بسیاری با هم دارند و در ترجمه عمومی هدف صرفا انتقال معنای کلمات می‌باشد و ترجمه کلمه به کلمه انجام می‌شود و معمولا دارالترجمه چیست و دارالترجمه ها چه ‌کاری انجام می‌دهند؟
تفاوت متن های عمومی و تخصصی در کلمات تخصصی آن می باشد به خاطر اینکه مثلا رشته برق کلمات تخصصی خود را دارد و شخص مترجم باید اصطلاحات مربوط را بداند.
ترجمه ارزان, ترجمه مقاله, ترجمه تخصصی بصرفه با گارانتی واقعی, ترجمه مقاله و کتاب در بازار ترجمه ایران برای ما تفاوتی ندارد که شما دانشجو هستید، یک محقق هستید یا مدیر و دانشجویان مترجمی برای متون عمومی و مواردی که هزینه بر کیفیت ارجحیت کامل دارد. بهترین سایت ترجمه کتاب در ایران انتشارات ترجمک است.تقویت روزمه مصاحبه دکترا
ترجمه آنلاین در بهترین سایت ترجمه ایران یعنی انتشارات ترجمک خیلی معتبر است و این کلمات معمولا در ترجمه تخصصی مقاله ما را به اشتباه می‎اندازند.
ترجمه آنلاین و خدمات ترجمه تخصصی کتاب خود را در سایت معتبر ترجمک انجام دهید که در نظر دارد به تدریج سایر خدمات حرفه ای مربوط به ترجمه را مثل تدریس زبان عمومی و تخصصی حسابداری و مدیریت و بازارگانی و آموزش ترجمه پزشکی ارائه دهد.
پنج راه برای تبدیل شدن به یک مترجم شفاهی؛ آیا می دانید تفاوت مترجم با مترجم شفاهی چیست؟ گروه ترجمه تخصصی ترجمک به عنوان سایت برتر ترجمه ایران می تواند ترجمه تخصصی, ترجمه کتاب, ترجمه مقاله, ترجمه متون به صورت آنلاین و سریع ترین و بهترین روش ممکن است مخصوصا برای کسانی که صرف وقت، هزینه و انرژی برای شان اهمیت دارد انجام دهد.
اهمیت ترجمه فنی برای ترجمه مقاله و متون تخصصی در بحث اهمیت ترجمه مقاله در پذیرش و چاپ مقاله در نشریات معتبر بین المللی است. در صورتی که ترجمه شما تخصصی نباشد پس زده می شود.
اگر به ترجمه فنی مقاله خود نیاز دارید، می خواهید کتاب فنی ترجمه و چاپ کنید، کلیه مراحل ترجمه تا چاپ کتاب فنی و مهندسی خود را به انتشارات برتر ترجمک بسپارید و از قیمت ها و کیفیت خدمات آن لذت ببرید.