تفاوت ترجمه و بومی سازی

ترجمه چیست؟ تفسیر چیست؟ تالیف چیست؟ بومی سازی (Localization) چیست؟ تفاوت ترجمه و بومی سازی چیست؟ تفاوت ترجمه و تفسیر چیست؟ تفاوت مترجم و مفسر چیست؟ اینها سئوالاتی است که در این وبلاگ پاسخ داده می شود. در این مقاله به این سئوال پاسخ می دهیم: تفاوت ترجمه با بومی سازی چیست؟

ترجمه فرآیند برگردان متن یا محتوای منبع به زبان مقصد یا هدف است. این متن یا محتوا می تواند سند، کتاب، محتوای وب، مواد آموزشی و مولتی مدیا باشد و برگردان به شکلی انجام می شود که برای مخاطبان، تماشاچیان یا شنوندگان و فراگیران هدف قابل فهم باشد.

بومی سازی فرآیند ترجمه و تطبیق اشکال مختلف محتوا یا محصولات به زبان و فرهنگ محلی یک ناحیه خاص است. زمینه انجام کار در بومی سازی نقش اساسی دارد. مثلا زمینه رسمی یا غیر رسمی داشتن محتوا، حقوقی یا غیر حقوقی بودن، ارتباط محتوا با بازاریابی و بازرگانی بین الملل روی نوع بومی سازی تاثیر دارد.

سه تفاوت اصلی ترجمه و بومی سازی

سه تفاوت اساسی بین ترجمه کردن و بومی سازی وجود دارد که عبارتند از:ترجمه و بومی سازی کتاب پزشکی

۱- بومی سازی به ناحیه و محل استفاده از محتوا بستگی دارد. یعنی ترجمه و تطبیق فرهنگی و عاطفی محتوا براساس فرهنگ و رسوم ناحیه یا منطقه ای که به زبان هدف صحبت می کنند بستگی دارد و اختصاصی آن ناحیه بومی سازی می شود.

۲- ترجمه از نظر فرهنگی خنثی است اما بومی سازی به تفاوت های فرهنگی حساس است. ترجمه فقط به بخش زبان متن کار داشته و نسبت به فرهنگ منطقه هدف خنثی است. اما بومی سازی براساس فرهنگ منطقه هدف انجام می شود و تطبیق فرهنگی بخش اساسی از بومی سازی را تشکیل می دهد.

۳- ترجمه بیشتر برای متن های فنی و تکنیکی مناسب است. متون علمی، دانشگاهی، حقوقی، تحقیقات، ترجمه پزشکی و مالی و بازرگانی از این نوع متون محسوب می شود و معمولا بومی سازی نیاز ندارد. اما بومی سازی برای محتوای دارای بار عاطفی و انگیزشی مناسب است. مثلا برگردان محتوای وبسایت یا محتوای بازاریابی به بومی سازی نیاز دارد.

تفاوت ترجمه با بومی سازی در چیست؟

اگر با تجارت بین الملل یا بازرگانی بین المللی آنلاین سروکار داشته باشید، احتمالا زیاد با اصطلاحات مترجم، مفسر، بومی سازی، ترجمه و برگردان برخورد می کنید. اما ممکن است به این فکر بیافتید که ترجمه و بومی سازی با هم فرقی ندارند، هر دو برگردان یک زبان به زبان دیگر است. اما چنین نیست، ترجمه با بومی سازی فرق دارد.

در یک کلام می توان تفاوت اصلی آن ها را چنین بیان کرد: ترجمه روی محتوا انجام می شود، مابقی موارد بومی سازی است. مثلا وبسایتی را در نظر بگیرید که به چندین زبان خوانده و درک می شود! ترجمه اینکار را انجام می دهد. یعنی وبسایت را به زبان های مختلف ترجمه کرده و در اختیار مخاطبان قرار می دهند. اما ترجمه وبسایت به تنهایی کفایت نمی کند و ارزش افزوده ای ندارد.

از این به بعد بومی سازی است که موجب جذب مخاطبان و تبدیل آنها به مشتری می شود. در ادامه روش های استفاده از بومی سازی برای بهبود تجربه مشتریان و تقویت رابطه با مخاطبانی از زبان های مختلف و متنوع بحث می شود.

بهره برداری از تفاوت ترجمه با بومی سازی

ترجمه (Translation) گام اول بومی سازی (Localization) است و بایستی اطمینان حاصل کنید که محتوای شما به طور صحیح و کیفی به زبان هدف برگردان شده باشد.بومی سازی و ترجمه کتاب مهندسی

یکی از مواردی که باید در بومی سازی در نظر داشت، ویرایش ترجمه محتوا به زبان محلی ناحیه ای است که مخاطبان در آن قرار دارند. مثلا اگر وبسایت شما از فارسی به انگلیسی ترجمه شده است و مترجم از گویش امریکن برای ترجمه استفاده کرده است، اما بیشتر مخاطبان شما از اروپا و انگلستان هستند، بنابراین به ترجمه بریتیش نیاز دارید یا بالعکس.

تفاوت واژگان و هجی و لحن زبان در نواحی مختلف بایستی رفع شود و این دیگر ترجمه نیست بلکه بومی سازی است. تفاوت زبان موجب سردرگمی مشتریان می شود حتی زمانیکه به یک زبان اما با گویش و لحن متفاوت صحبت می کنند.

تفاوت ترجمه با بومی سازی در بازاریابی

زمان برگردان یک محتوای بازاریابی به زبان دیگر بایستی به این سئوال پاسخ داده شود: آیا راهبرد بازاریابی مورد نظر در مخاطبان هدف همان واکنش عاطفی را بر می انگیزد که در مخاطبان منبع ایجاد می کرد؟ ضرورتا ممکن است ترجمه صرف به این هدف نرسد. بازاریابی به تصویرپردازی و سرنخ های عاطفی نیاز دارد که در هر فرهنگی با هم فرق دارد.

اگر بخواهیم پیام بازاریابی در یک ناحیه یا کشور درست و مناسب انتقال یابد، بایستی علاوه بر ترجمه، محتوا را از نظر فرهنگی منطبق کنیم که بومی سازی گفته می شود. بنابراین بومی سازی مواد و آگهی های بازاریابی اغلب اثربخش تر از ترجمه ساده آنها است.

گاهی اوقات یک ویرایش جزئی کافی است. هرچند بعضی از کمپین ها به ویرایش و تطبیق فرهنگی اجتماعی زیادی نیاز دارد. ما به این فرآیند بازآفرینی (Transcreation) می گوئیم. بازآفرینش کلید موفقیت بازاریابی بین المللی محتوایی است که ترجمه می شود. بازاریابی با محتوای ترجمه و بازآفرینی شده همان تاثیر عاطفی را می گذارد که محتوای منبع بر مخاطب اولیه می گذارد. در این حالت از بازآفرینی محتوا همراه با تطبیق فرهنگی و خیالپردازی هدایت شده استفاده می شود.

ارز، تاریخ، زمان و واحد اندازه گیری

اکثر مشتریان کالاها و خدمات آنلاین ترجیح می دهند به ارز محلی خود خرید کنند. تاریخ و زمان محلی آنها در سایت قید شده باشد که راحتتر ساعات تحویل و تحول کالا و خدمات را محاسبه کنند. محاسبه هزینه های خرید کالا یا خدمات به ارز محلی راحتتر است. بنابراین اگر محتوا ترجمه شده و این موارد بومی سازی نشده باشد، ترجمه ارزش بازاری کافی را ندارد.

قراردادها، موافقت نامه و شرایط استفاده از خدمات

بومی سازی قراردادها، موافقت نامه و شرایط استفاده از خدمات براساس قوانین و مقررات محلی یکی از ملزومات تجارت بین الملل است. وقتی متن منبع ترجمه می شود، انتقال معنا صورت می گیرد اما مترجم بومی سازی و تطبیق با قوانین و مقررات محلی را انجام نمی دهد.

یکی از مواردی که باید در برگردان محتوای دارای ارزش قانونی و حقوقی انجام داد، ترجمه و سپس بومی سازی است تا با قوانین و مقررات مخاطب هدف هماهنگ باشد.

سئوالات پر تکرار و راهنما

یکی از مواردی که در ترجمه وبسایت و همچنین دستنامه بعضی از کالاها و خدمات دیده می شود ترجمه سئوالات پر تکرار و راهنمای استفاده از وبسایت یا نرم افزار است. اینکار علاوه بر اینکه مخاطب بین المللی را به زدن دکمه خرید وادار می کند بلکه سازمان انلاین را معتبر نشان می دهد.

بخاطر داشته باشید که ترجمه صرف این بخش ها کافی نیست. بلکه بایستی بومی سازی شود و با نگرانی های خاص هر منطقه و بازار هدف هماهنگ شود. مثلا مقررات و سئوالات مربوط به تحویل کالا، رعایت قوانین و مقررات بایستی بومی سازی شده و براساس مقررات محلی تدوین شود.

تصویرپردازی و طراحی

اگر یک تصویر هزار کلمه را می ارزد، تصاویر وبسایت بین المللی شما به مخاطبان هدف چه می گوید؟ زمان ترجمه وبسایت بایستی ترجمه و بومی سازی تصاویر و طراحی سایت را نیز در نظر داشت. بومی سازی براساس سلیقه، مقررات و اعتقادات و سنت های مخاطبان هدف انجام می شود. بایستی سنت های خانوادگی و ساختار خانواده را در نظر داشت.

مثلا وقتی وبسایت فروش البسه ترجمه می شود، بومی سازی عکس ها براساس فرهنگ و سنت های منطقه هدف اهمیت دارد. نوع خانواده و رفتارها و پوشش عمومی نیز روی ترجمه و بومی سازی این نوع وبسایت ها و محتوای دارای عکس تاثیر دارد.

ترجمه یا بومی سازی: کدامیک برای تجارت شما بهتر است؟

اگر مطمئن نیستید که ترجمه برای تجارت شما بهتر است یا بومی سازی، کافی است از مشاوران ما کمک بگیرید. با همکاری تیم ترجمه ترجمک می توانید وبسایت خود را ترجمه و بومی سازی کنید و به شیوه ای حرفه ای و مناسب با مخاطبان بین المللی خود همکاری کنید.

تیم ترجمه وبسایت ترجمک آمادگی دارد وبسایت شما را ترجمه و بومی سازی کرده و بیشترین اثربخشی ممکن را به کار شما بیافزاید. برای ترجمه وبسایت خود کافی است سفارش ترجمه وبسایت خود را ثبت کرده و منتظر تماس کوردیناتور ترجمک بمانید. بهترین ترجمه و بومی سازی وبسایت خود را از تیم ترجمه وبسایت ترجمک بخواهید.

توجه: مطلب زیر ماشینی بوده و با هدف سئو و بهینه سازی بازدید سایت درج شده است. نیازی به خواندن آن نیست

بازآفرینی ترجمه تکست مرجع: ترجمه کتاب چیست؟ ترجمه کتاب چگونه انجام می شود؟ نقش بازآفرینی، باز آفرینش، باز آفرینی یا بازآفرینش در ترجمه کتاب چیست؟ ترجمه کتاب از انگلیسی به فارسی چطور انجام می شود؟ ترجمه کتاب از فارسی به انگلیسی با کیفیت چگونه است؟ چگونه کتاب پزشکی ترجمه کنیم؟ ترجمه پایان نامه از فارسی به انگلیسی انجام دهیم؟
ترجمه کتاب | سفارش ترجمه کتاب | سفارش ترجمه کتاب به انگلیسی و سایر زبان‌های زنده دنیا، توسط تیم حرفه‌ای مترجم کتاب در ترجمک در کوتاه‌ترین زمان و با بالاترین کیفیت انجام در پلن های ترجمه فوری، ترجمه ارزان، ترجمه تخصصی، ترجمه ویژه انجام می شود.

مراحل ترجمه کتاب به چه شکل است؟

بازآفرینی ترجمه تکست مرجع: ترجمه کتاب چند مرحله دارد؟ ترجمه کتاب همراه با ویراستاری کتاب انجام می شود؟ قیمت ترجمه کتاب چگونه محاسبه می‌شود؟ نمونه خوانی جز قیمت ترجمه کتاب است؟ ترجمه کتاب به چه زبان‌هایی انجام می‌شود؟ آیا امکان ترجمه کتاب به‌صورت فوری وجود دارد؟ آیا امکان ترجمه کتاب اقتصادی و ارزان داریم؟
چگونه یک کتاب ترجمه کنیم؟ ترجمه کتاب چه مراحلی دارد؟ آیا هر کسی می‌تواند برای ترجمه یک کتاب خارجی اقدام کند؟ ترجمه کتابی که هم مفهوم را منتقل کرده و هم نثر ساده و روانی داشته باشد کار ساده ای نیست. تیم ترجمه کتاب انتشارات ترجمک تیم ویژه ای برای ترجمه کتاب است که ترجمه تخصصی همراه با ویراستاری و نمونه خوانی انجام می دهد.
آیا کیفیت ترجمه کتاب مهم است؟ چگونه خیالم بابت کیفیت ترجمه کتابم راحت باشد؟ نگران حفظ محرمانگی ترجمه کتاب خود هستم، چه کار کنم؟ آیا سفارش ترجمه کتاب من شامل تخفیف خواهد شد؟ ترجمه کتاب فنی مهندسی و ترجمه کتاب ادبی و کتاب هنری انجام می شود؟

گروه ترجمه تخصصی انتشارات ترجمک

شامل گروه بزرگی از مترجمان حرفه ای است، به شما کمک می کند تا کتاب های مد نظر خود را با قیمت مناسب، در زمان مقرر و با کیفیت عالی تحویل بگیرید. در شروع ترجمه کتاب امکان دریافت نمونه برای بازآفرینی ترجمه کتاب وجود دارد و می توانید مترجم کتاب خود را انتخاب کنید.
آیا در ترجمه کتاب تخفیف اعمال خواهد شد؟ با توجه به نوع کتاب و زبان ترجمه کتاب ممکن است شامل تخفیف ترجمه کتاب شود. می توانید کتاب فارسی خود را به زبان کشورهای دیگر ترجمه کرده و توسط ناشر خارجی همیار انتشارات ترجمک به چاپ برسانید.

امکان ترجمه تخصصی به زبان‌های دیگر وجود دارد؟

بازآفرینی ترجمه تکست مرجع: می توانید کتاب یا پایان نامه فارسی خود را به ترجمک بسپارید. ترجمک کتاب فارسی یا پایان نامه فارسی شما را به زبان انگلیسی ترجمه کرده و توسط ناشرین همیار در خارج به چاپ می رساند.
ترجمه کتاب در ترجمک در ۴ گام از مراحل ترجمه کتاب انجام می شود. چه کتابی را می خواهید ترجمه کنید؟ آیا قصد دارید بعنوان مترجم کتاب فعالیت کنید، یا قصد سفارش ترجمه کتاب را دارید؟ چگونه کتاب ترجمه کنیم؟ ترجمه کتاب بصورت ترجمه آنلاین در انتشارات ترجمک انجام می شود.بازآفرینی ترجمه تکست مرجع: ترجمه کتاب شیمی
انواع ترجمه کتاب، ترجمه ژورنال، ترجمه پایان نامه و ترجمه کتاب و مجلات انگلیسی و فارسی با کیفیت بالا در تمامی زمینه های تخصصی و عمومی و فیلد های دانشگاهی در گروه ترجمه آنلاین انجام می گردد. چگونه برای ترجمه کتاب انتخاب کنیم؟ نحوه ترجمه کتاب چگونه است؟ مراحل ترجمه را گام به گام به شما آموزش می دهیم و در این راه به شما کمک می کنیم.
چگونه می توانم ترجمه کتاب مورد علاقه ام را استعلام نمایم؟ کافی است فرم ثبت سفارش ترجمه کتاب را تکمیل کنید و پیش فاکتور دریافت کنید. ترجمه تخصصی کتاب انگلیسی به فارسی و هزینه ترجمه پایان نامه از فارسی به انگلیسی دریافت کنید.

ترجمه کتاب، بازآفرینی در ترجمه کتاب

باز آفرینی در ترجمه کتاب؟ باز آفرینش در ترجمه کتاب، بازآفرینش در ترجمه کتاب چیست؟ چرا ترجمه معکوس در ترجمه کتاب لازم است؟ مهارت ترجمه معکوس و مراحل ترجمه معکوس کدامند؟ در ترجمه کتاب چه خصوصیاتی لازم است؟
ترجمه فوری کتاب، ترجمه ارزان کتاب، ترجمه اقتصادی کتاب، ترجمه آنلاین کتاب، ترجمه کتاب تخصصی، ترجمه تخصصی پزشکی، ترجمه تخصصی پرستاری، ترجمه تخصصی دامپزشکی، ترجمه تخصصی تغذیه و ترجمه مقرون به صرفه کتاب با فوریت انجام می شود؟
انجام ترجمه کتاب‌های قطور علمی و ادبی در انتشارات ترجمک روال خاصی دارد. شما می‌توانید برای ترجمه کتاب خود درخواست نمونه ترجمه داده، مترجم خود را انتخاب کرده و سپس دستور اجرا دهید. اطلاعاتی در مورد هزینه ترجمه کتاب، اصول ترجمه کتاب، ترجمه کتاب تخصصی، استخدام مترجم، سفارش ترجمه کتاب، ترجمه آنلاین کتاب، ترجمه کتاب علمی، دریافت کنید.
بازآفرینی ترجمه تکست مرجع: ترجمه کتاب، مهارتی است که هر مترجمی این مهارت را ندارد. اگر مترجم مبتدی هستید و صرفا متون کوتاه چند بندی را ترجمه می کنید. برای این که مترجم یک کتاب شوید باید مهارت های ترجمه کتاب را کسب کرده و مراحل ترجمه کتاب را بشناسید.

انتخاب کتاب مناسب برای ترجمه

اولین گام در ترجمه کتاب، انتخاب کتاب مناسب برای ترجمه است. سفارش ترجمه تخصصی کتاب با بهترین قیمت و کیفیت در ترجمک.
ترجمه کتاب تخصصی، انگلیسی و فارسی. ترجمه کتاب (Book Translation) و اهمیت آن زمانی نقش پیدا می‌کند که مترجم حرفه ای است و می داند چگونه کتاب ترجمه و چاپ کنیم؟ مراحل انتخاب، ترجمه و چاپ کتاب را می شناسد.
چگونه کتابهای جدید و ترجمه نشده را پیدا کنیم؟ کافی است موضوع و رشته تخصصی خود را به مسئول گروه ترجمه کتاب انتشارات ترجمک اعلان کنید و لیستی از کتاب های ترجمه نشده و کتاب مناسب برای ترجمه دریافت کنید. ترجمه کتاب توسط مترجمان هر رشته انجام می شود. انتشارات ترجمک تیم ترجمه تخصصی قدرتمندی دارد که از مترجم های حرفه ای کتاب قادر به ترجمه ای دقیق و سلیس با موضوع مختلف تشکیل شده است.
چگونه یک کتاب ترجمه و چاپ کنیم – ترجمه کتاب همانند ترجمه‌ی یک مقاله و یا متن انگلیسی نیست. اگر علاقه‌مند به ترجمه کتاب هستید یا با انتخاب کتاب انگلیسی برای ترجمه نمی‌دانید ترجمه فارسی از آن کتاب وجود دارد یا نه می‌توانید کتابهای ترجمه شده به فارسی را جستجو کنید. مراحل ترجمه کتاب – چگونه یک کتاب ترجمه کنیم؟ ترجمه کتاب و تمام مراحلی که باید برای چاپ و ترجمه یک کتاب انجام دهید را از صفر تا صد در این مقاله ، انتشارات ترجمک به شما به صورت رایگان کمک میکند.

می‌خواهید کتاب ترجمه کنید

چطور یک کتاب به نام خودم ترجمه کنم؟ – معرفی کتاب برای ترجمه – آیا ترجمه و چاپ کتابی که قبلا ترجمه شده کسر امتیاز دارد؟ مراحل ترجمه و چاپ کتاب چیست – ترجمه کتاب های تخصصی توسط مترجمان متخصص و با تجربه انجام می گیرد. ترجمه کتاب های انگلیسی و فارسی کلیه رشته های دانشگاهی.
بازآفرینی ترجمه تکست مرجع: امروزه ترجمه کتاب از نیازهای اساسی برای انتقال علم و دانش بین جوامع می باشد. ترجمه کتاب باید با دقت کامل انجام شود تا انتقال مفهوم از زبان مبدا به مقصد به درستی انجام شود. چگونه برای شروع ترجمه کتاب های پزشکی، رمان، عمومی و غیره آماده شویم. مهم نیست که قصد دارید ترجمه تخصصی کتاب خاصی را انجام دهید کافی است با گروه ترجمه کتاب انتشارات ترجمک تماس بگیرید.

توجه: مطلب زیر ماشینی بوده و با هدف سئو و بهینه سازی بازدید سایت درج شده است. نیازی به خواندن آن نیست

فرق ترجمه و بازآفرینی: در این پست تفاوت بین ترجمه و بازآفرینی بحث شده است. این مسئله یک تمایز مهم است. مترجمان باید تنها متون را به زبان مادری خود ترجمه کنند. تا تطبیق فرهنگی و بومی سازی همزمان امکانپذیر باشد.

باز آفرینی در انگلیسی و زبان های دیگر و بررسی باز آفرینی ترجمه‌ها به انگلیسی یا هر زبان دیگر مهم است. بازآفرینی ترجمه برای تبلیغات و بازاریابی مورد استفاده قرار می گیرد. اما از طرفی می توان از این نوع ترجمه برای تفهیم برخی کلمات به مردم هم زبان نیز استفاده کرد.

ترجمه و معنی انگلیسی کلمه و یا عبارت یا اصطلاح فارسی “باز آفرینی” عبارت است از Transcreation. بازآفرینی ، معنی کلمه بازآفرینی به انگلیسی ، تعریف transcreation معادل است. در تعریف transcreation یا بازآفرینی ترجمه مطالب بسیاری در اینترنت وجود دارد. واژه transcreation با translation متفاوت است.

معنی و ترجمه فارسی به انگلیسی بازآفرینش در نتایج جستجو برای ترجمه فارسی به انگلیسی عبارت بازآفرینی و معادل کلمات بازآفرینی و بازآفرینش وجود دارد.

سئوالات فرق ترجمه و بازآفرینی

فرق ترجمه و بازآفرینی: بازآفرینی لحن سخن مترجم یا نویسنده در ترجمه متون بازاریابی و بازرگانی است. و برای انتقال عاطفه و حس پیام اهمیت دارد.فرق ترجمه و بازآفرینی ترجمه کتاب پزشکی

 • تفاوت میان ترجمه و بازآفرینی چیست؟
 • معادل انگلیسی بازآفرینی چیست؟
 • تفاوت ترجمه و بازآفرینی در چیست؟‎
 • اهمیت بازآفرینی در ترجمه کتاب چیست؟
 • کتاب های بازرگانی و تجارت به بازآفرینی نیاز دارد؟
 • ترجمه تبلیغاتی و کتاب های حوزه بازاریابی به بازآفرینش نیاز دارند؟
 • بازآفرینی و امانت در ترجمه همراستا است؟

بازآفرینی در ترجمه کتاب نیازمند آگاهی و خلاقیت است زیرا ترجمه کتاب به صورت ترجمه لفظ به لفظ کلمات انتقال نمی‌یابد. ترجمه کتاب از جمله مواردی است که ماشین‌های ترجمه نیز نمی توانند انجام دهند. بازآفرینی در ترجمه فارسی به انگلیسی کتاب های مدیریت و ترجمه انگلیسی به فارسی کتاب های بازرگانی و تجارت و ترجمه کتاب حسابداری استفاده می شود.

تعریف ترجمه بازآفرینی

فرق ترجمه و بازآفرینی: ترجمه تبلیغاتی و بازآفرینی به هم گره خورده است. با گذشت زمان، حوزه مطالعات ترجمه گسترش یافته است مرزهای نظریه ترجمه فراتر از مرزهای زبان شناسی رفته اند به خصوص از دهه ۱۹۹۰ به بعد و در نتیجه ارتباط قدرتمندی بین باز آفرینی و ترجمه متون بازرگانی و بازاریابی ایجاد شده است.

ترجمه یعنی بازآفرینی متن از زبانی به زبان دیگر که با اشاره به متدها روش‌های مختلف ترجمه گفت: ترجمه در واقع بازآفرینی فهمی در فهم دیگر است و ترجمه یا باز آفرینش در انتشارات ترجمک بحث شده است.

با توجه به مطالب پیشگفت، روشن است که ترجمه با بازآفرینی تفاوت های زیادی دارد. آموزش ترجمه با بازآفرینی و راهکار «بازآفرینی جمله» یکی از مهم‌ترین راهکارهای ترجمه است که مترجمان، به ویژه مترجمان برجسته، به کار می‌برند تا به متنی روان و حامل رنگ و بوی متن منبع را ارائه دهند.

فرق ترجمه و بازآفرینی: بازآفرینی جمله که بازآفرینی جمله در ترجمه به معنی restructuring است روی ساختار جمله تغییر ایجاد می شود و با بازآفرینی در ترجمه تفاوت دارد. «وفاداری یا امانت در ترجمه» ، «بازآفرینی» و «آفرینش ادبی» سه رویکرد متمایز و مرتبط در ترجمه است که در لایه های مختلف معنایی، شکلی و لحنی حاصل می شود. بازآفرینی سجع در ترجمه های انگلیسی قرآن کریم استفاده شده است.

توجه: مطلب زیر ماشینی بوده و با هدف سئو و بهینه سازی بازدید سایت درج شده است. نیازی به خواندن آن نیست

بومی سازی یا Localization چیست و چه تفاوتی با ترجمه دارد؟ بومی سازی و ترجمه دو شکل قابل انتقال مفاهیم از زبان مبدا به مقصد هستند. فقط کمی با هم تفاوت دارند. تفاوت بومی سازی ترجمه؟ بومی سازی یا ترجمه؟ تفاوت این دو چیست؟ ترجمه و بومی سازی ترجمه و بومی‌سازی وبسایت در اغلب اوقات بطور نادرست به جای یکدیگر استفاده می‌شوند، به گونه‌ای که مرز آنها مشخص نیست.
بومی سازی یا Localization چیست و تفاوت آن با ترجمه در چیست؟ با وجود آنکه بومی سازی (localization) و ترجمه دو شکل متفاوت از انتقال یک پیکره کلی از زبان مبدا به مقصد هستند اما بین این دو تفاوت هایی وجود دارد. از جمله تفاوت زمینه ای، فرهنگی و تخصصی یا عاطفی بودن محتوا.بومی سازی چیست ؟ بومی سازی در ترجمه به عنوان «جایگزینی تفاوت های زبانی و فرهنگی متن خارجی با متنی قابل فهم برای خواننده زبان مقصد» تعریف می شود.

فرق ترجمه و بومی سازی

بومی سازی و ترجمه دو شکل قابل انتقال مفاهیم از زبان مبدا به مقصد هستند. فقط کمی با هم تفاوت دارند.فرق ترجمه و بومی سازی - ترجمه کتاب حسابداری همراه با بومی سازی

 • بومی‌سازی وب سایت در مقایسه با ترجمه سایت چه تفاوتی دارد؟
 • آیا در ترجمه سایت بومی سازی نیاز است؟
 • تاثیر بومی سازی و بیگانه سازی بر درک مطلب کودکان از ترجمه چیست؟
 • تفاوت ترجمه و بومی سازی چیست؟
 • بومی سازی در ترجمه به چه معنی است؟
 • تفاوت بومی سازی و شخصی سازی در چیست؟
 • بومی سازی چیست و برای چه نوع محتوایی لازم است؟
 • معنی بومی سازی در ترجمه بازرگانی و مدیریت چیست؟
 • بومی سازی تکنولوژی و متون فنی به چه معنی است؟
 • بیگانه سازی در ترجمه چه موقع رخ می دهد؟
 • منظور از بومی سازی چیست و نقش بومی سازی در ترجمه متون پزشکی چیست؟
 • فواید بومی سازی، محلی سازی در مقابل ترجمه چیست؟

تفاوت ترجمه و بومی سازی:

محلی سازی در مقابل ترجمه و تفاوت آنها چیست؟ ترجمه و بومی سازی اغلب بطور قابل تعویض استفاده می شود به گونه ای که اختلاف بین این دو تقریباً مشخص نیست. تفاوت ترجمه و بومی سازی برای هر شرکتی که به دنبال دستیابی به بازارهای بین المللی است می داند اولین قدم ترجمه مطالب به زبان مخاطب هدف است.

اهمیت بومی سازی در ترجمه تاکید شده است. برای بومی سازی موفق شما باید یک مترجم حرفه ای زبان مادری را استخدام کنید که بتواند تفاوت های زبان و فرهنگ و سنن مقصد را درک کند. حالا آیا شما برای محلی سازی آماده هستید؟ آیا کاربرد مفاهیم ونوتی (بومی سازی و بیگانه سازی) در ترجمه را می شناسید.

کاربرد مفاهیم ونوتی (بومی سازی و بیگانه سازی) در ترجمه فارسی عناصرفرهنگ محور در ژانر های سیاسی و کمدی و بازرگانی است. مترجم نیتیو برای بومی سازی لازم است. کامل‌ترین راهنمای ترجمه نیتیو (Native Translation) و تفاوت میان ترجمه فردی که به زبان انگلیسی تسلط دارد با فردی که نیتیو به شمار می رود روشن است.

چهار مفهوم بنیادی صنعت ترجمه شامل ترجمه تخصصی، بومی سازی، تطابق فرهنگی و منطقه ای و هماهنگی است. ترجمه تنها یکی از چندین عنصر فرآیند بومی سازی است. هدف از ترجمه این است که با در نظر گرفتن تفاوت های فرهنگی و منطقه ای بین زبانهای مبدا و مقصد هماهنگی ایجاد کرد.

ترجمه و بومی سازی تصاویر:

بومی سازی تصاویر جهت جذب مخاطب از اهمیت بالایی برخوردار است. بومی سازی فرایندی جهت درک تفاوت های موجود در تصاویر شناخته شده جهانی و محلی است و روی جذب مخاطبان و تبدیل مخاطب به مشتری ترجمه مهم است.

مزایای تجاری بومی‌سازی وب‌سایت نسبت به ترجمه صرف زیاد است. تفاوت بین یک وب سایت که به خوبی ترجمه شده است با وب سایتی که مفید و جذاب است برای مقایسه ترجمه با بومی سازی باید این نکته را در نظر بگیرید که مخاطبان فرهنگ و علائق شخصی و بومی خود را ترجیح می دهند. مثلا تاریخ منطقه خود را به تاریخ میلادی ترجیح می دهند.

بومی‌سازی صرفا تغییر نوشته‌های یک محصول نیست که با ترجمه آن، برنامه بومی شده باشد. بومی‌سازی یک پروسه زمان‌بر و پیچیده است و بومی سازی و ترجمه دو شکل قابل انتقال مفاهیم از زبان مبدا به مقصد هستند. فقط کمی با هم تفاوت دارند. بومی‌سازی فرآیندی است که طی آن یک محصول برای کار در یک محیط خاص آماده می‌شود. این فرآیند شامل مراحل متفاوتی است و در آن معنی بومی سازی یعنی فراهم آوردن امکان استفاده از یک ابزار، راهکار، صنعت یا دانش در محلی که در آن تولید نشده است یا هدف تولید کننده، استفاده در محل مورد نظر استفاده کننده است.

اما بومی‌سازی چیست؟

در معنی کلی بومی‌سازی به معنی تغییر اساسی در یک روند و فعالیت و همسوسازی آن فعالیت با اهداف و الزامات محلی و منطقه‌ای است، بومی سازی Localization است و با وجود آنکه بومی سازی ( localization ) و ترجمه دو شکل متفاوت از انتقال یک کالبد کلی از زبان مبدا به مقصد هستند اما بین این دو تفاوت هایی وجود دارد.فرق ترجمه و بومی سازی - تقویت روزمه کارشناسی ارشد

 1. بومی سازی چیست؟
 2. اصلاً چرا بومی سازی مورد نیاز است؟
 3. بومی سازی در صنعت به چه معنی است؟
 4. آداپتاسیون (Adaptation) و بومی سازی چیست؟
 5. منظور از بومی سازی چیست؟
 6. بومی سازی در ترجمه به چه منظور است؟
 7. چرا بومی سازی تکنولوژی اهمیت دارد؟
 8. شخصی سازی چیست؟
 9. معنی بومی سازی و محلی سازی چیست؟
 10. تعریف بومی سازی و فناوری بومی چیست؟
 11. مولفه های بومی سازی کدام است؟

بومی سازی به قصد رفع موانع فرهنگی انجام می شود. رفع موانع فرهنگی یکی از اصلی‌ترین اهداف و کارکردهای بومی‌سازی در ترجمه محسوب می‌شود. بومی سازی و ترجمه دو شکل قابل انتقال مفاهیم از زبان مبدا به مقصد هستند. فقط کمی با هم تفاوت دارند.

ترجمه وبسایت

فرآیندی است که طی آن، محتوای سایت شما تنها با جایگزینی واژه به واژه از زبان اصلی خودتان به زبانی دیگر ترجمه می شود. بومی‌سازی وبسایت شامل ترجمه متن و تطبیق فرهنگی متن و تصاویر و کلیه محتوای وبسایت است.

بومی سازی و چندزبانه کردن وب سایت. این روزها و باتوجه به رشد روزافزون دنیای دیجیتال و اینترنت، بسیاری از کسب و کارها فضای کاری خود را به دنیای انلاین زیاد شده است. اما ترجمه سایت به چه زبانی انجام می‌شود؟ آیا امکان سفارش تولید محتوا و ترجمه سایت را دارد؟ ترجمه سایت برای چه سایت‌هایی کاربرد دارد؟ آیا امکان ترجمه فوری برای محتوای سایت وجود دارد؟ معادل انگلیسی بومی سازی چیست؟

خدمات بومی سازی و ترجمه محتوای سایت مطابق با استاندارد های بین المللی. ترجمه سایت، ترجمه اپلیکیشن و نرم افزار، ترجمه و تولید محتوا چند زبانه. ترجمه معناهای ضمنی فرهنگی: حفظ بیگانه یا بومی سازی ، زیرا اگر مترجم ناقل واژه هاست، ناقل فرهنگ نیز محسوب می شود.فرق ترجمه و بومی سازی - تقویت روزمه مصاحبه دکترا

بومی سازی Localization چیست و تفاوت آن با ترجمه در چیست؟

احتمالا با دو واژه ترجمه (Translation) و بومی سازی (Localization) عموما در برگرداندن متون و در وب سایت ها و اپلیکیشن های گوشی ها خود مواجه شده اید. آیا در ترجمه سایت بومی سازی نیاز است‎ و در مورد خدمات ترجمه سایت و بومی سازی محتوای متنی نظرات مختلفی می باشد.

بومی سازی در ترجمه انگلیسی به فارسی و ترجمه فارسی به انگلیسی و نیاز به فارسی سازی یا بومی سازی؟ صرفا یک محتوا تنها به زبان فارسی ترجمه شده و از آن با عنوان پروژه بومی سازی نام برده شده است. اما بومی‌سازی وب سایت، ترجمه مقاله، ترجمه کتاب و ترجمه تخصصی برآورد هزینه ترجمه از ترفندهای بومی سازی در ترجمه فارسی فیلم و مولتی مدیا نیست.

ترجمه و بومی سازی کتاب های عمومی و تخصصی، ترجمه و محلی سازی وب سایت و هر گونه متن تخصصی و عمومی خود را به ما بسپارید. انتشارات ترجمک دارای تیم های مجرب در ترجمه کتاب های پزشکی، ترجمه کتاب های فنی و مهندسی، ترجمه کتاب های علوم تربیتی و تربیت بدنی و ورزش، ترجمه کتاب های مدیریت بازرگانی و مدیریت صنعتی، ترجمه کتاب های حسابداری است.