ترجمه یا باز آفرینش

جایگاه بازآفرینی در ترجمه کتاب

بازآفرینی چیست؟ آیا می دانید باز تولید یا باز آفرینی در ترجمه کتاب چیست؟ جایگاه باز آفرینش در ترجمه کتاب چیست؟ آیا باز آفرینش در ترجمه کتاب های علمی و دانشگاهی کاربرد دارد؟ برای باز آفرینش در ترجمه کتاب به چه مهارت و صلاحیت هایی نیاز است؟ در این مقاله به بحث در مورد بازآفرینی در ترجمه به طور عام و ترجمه کتاب بطور خاص می پردازیم.

مترجم های حرفه ای با وظایف و مسئولیت های متغیری مواجه می شوند که بعضی سرراست و بی دردسر بوده و بعضی مستلزم دانش بیشتر در ترجمه متون و اسناد تخصص و صنعت مربوطه (ترجمه مالی، ترجمه تخصصی حسابداری، ترجمه تخصصی مهندسی، ترجمه پزشکی و غیره) است، این در حالی است که بعضی از تخصص ها و حوزه های ترجمه به خلاقیت خیلی بیشتری نیاز دارند مثل محلی سازی و بومی کردن یک فعالیت یادگیری الکترونیک، ترجمه کتاب یا اشعار.

در این مقاله می خوانیم:

ترجمه یا بازآفرینش

بیشتر مواقع ترجمه به زبان مادری مترجم انجام می شود، مثلا ترجمه تخصصی کتب پزشکی به فارسی توسط مترجم فارسی زبان؛ به ندرت پیش می آید که مترجم کتابی را به زبان خارجی یا زبان دوم خود ترجمه کند.

استفاده از مترجم بومی و ترجمه کتاب به زبان مادری برای رعایت ظرافت و نکات ریز در ترجمه کتاب است. زیرا وقتی کتاب توسط مترجم بومی و به زبان مادری مترجم ترجمه می شود، نکات ظریفی چون استعاره های فرهنگی انتقال می یابد.

البته طبیعی است که بین ترجمه کتاب شعر در مقایسه با ترجمه دفترچه راهنمای یک وسیله یا ماشین تفاوت خیلی زیادی وجود دارد و این تفاوت بخاطر ماهیت مسئله است.

بعضی از کتاب ها حاوی متن خیلی سابژکتیو یا ذهنی هستند و بعضی شامل محتوای آبجکتیو و عینی هستند. بنابراین ترجمه محتوای عینی و مادی با ترجمه محتوای ذهنی و معنوی خیلی متفاوت است. معهذا نمی توان دو مترجم پیدا کرد که یک متن و محتوا را دقیقا به یک شکل و مساوی ترجمه کنند.ترجمه عمومی

علاوه بر اینکه ترجمه کتاب دو مترجم با هم فرق دارد، ترجمه کتاب داستان، شعر و رمانس با ترجمه کتاب فنی و ترجمه کتاب پزشکی تفاوت دارد.

هرچند تخصص های دیگری نیز وجود دارد که ترجمه خیلی تخصصی دارند و مستلزم انتقال مفهوم و معنا و زمینه فرهنگی یا به قولی بازآفرینی یا باز آفرینش است مثل ترجمه کتاب بازاریابی، ترجمه کتاب های مرتبط با علوم انسانی.

امروزه شعارها و متون تبلیغاتی خاصی در دنیای بازاریابی و علوم مالی دیده می شود که ترجمه آنها مستلزم انتقال فرهنگی، بومی سازی و باز آفرینی است. پروسه ترجمه این نوع محتوا با ترجمه های معمول کمی تفاوت دارد و این خدمات را بجای ترجمه باز آفرینی یا بازآفرینش (Transcreation) می نامند.

درک مفهوم باز آفرینی یا باز آفرینش مستلزم درک بهتر ترجمه است، بنابراین ابتدا به مفهوم ترجمه و سپس مفهوم بازآفرینی می پردازیم:

ترجمه چیست؟

ترجمه در فرهنگ لغت آکسفورد (Oxford dictionary) چنین تعریف شده است: فرآیند ترجمه کلمات یا متن یک محتوا از زبانی به زبان دیگر را ترجمه می گویند و شامل برگردان مکتوب یا شفاهی معنای کلمه یا متن به زبان دیگر است.

صحت ترجمه همراه با دقت در دستور زبان یکی از مهمترین خصیصه های ترجمه خوب است. در حالی که انتظار می رود مترجم در انتخاب بهترین کلمات و عبارات برای انتقال بهینه معنا و مفهوم محتوای تحت ترجمه به زبان دیگر، خلاقیت داشته باشد؛ بایستی در انتقال پیام ها دقت داشته و با دقت پیام اصلی زبان منبع را انتقال دهند.

ترجمه محتوا و کتاب ادبی با فضای بیشتری برای خلاقیت همراه است زیرا امکان باز آفرینش یا ترجمه مصرع و بیت های شعر و محتوای ادبی وجود دارد. هرچه کار خلاقه تر باشد، امکان باز آفرینی و ترجمه خلاق در انتقال شعارها و تکیه کلام ها و کنایه ها بخصوص در متن های تبلیغاتی و اشعار بیشتر است. در اینجا است که بازآفرینی وارد می شود و علاوه بر ضرورت آن، به یک چالش برای مترجم تبدیل می شود.

باز آفرینی یا باز آفرینش چیست؟

بازآفرینی یا باز آفرینش (Trascreation) یک اصطلاح جوان است و هنوز معنا و تعریف آن به طور کامل تصریح نشده است و تعریف مورد توافق همگان در دسترس نیست.

تعریف فرهنگ لغت مک میلان (MacMillan Dictionary) از بازآفرینی عبارتست از: بازآفرینی فرآیندی متمایز از ترجمه است و عمدتا برای توصیف تطبیق و بکارگیری نسخه ای جدید از آگهی های بازرگانی، تبلیغات و بازاریابی به زبان دیگر استفاده می شود.

گرچه بازآفرینی با شماره ثبت ۲۲۲۲۶۱۷ در بریتانیا در سال ۲۰۰۰ ثبت شده است و این ثبت در فوریه ۲۰۱۰ منقضی شده است، این ایده به دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ بر می گردد، زمانیکه از آن برای ترجمه نسخه های خلاق از آگهی ها استفاده می شد.

در دنیای امروزی از این اصطلاح برای فرآیندی خاص و مجزا در فرآیند ترجمه زبان خلاق استفاده می شود. هدف از باز آفرینش انتقال ساده معنای متن منبع به زبان مقصد نیست، بلکه انتقال حس و برداشت و جلوه فرهنگی آن نیز هست.ترجمه تخصصی کتاب فارسی به انگلیسی

مثلا وقتی آگهی یک برند لباس از اروپا برای استفاده در کشورهای آسیایی ترجمه می شود، بایستی طوری ترجمه و باز آفرینی شود که به آگهی برند لباس برای آسیا تبدیل شود، نه ترجمه برند لباس اروپا. هدف از بازآفرینی ترجمه محتوا به شکلی است که در کشور و زبان مقصد همان معنا و جلوه را بدهد که در زبان منبع دارد.

بیشتر مواقع کسی که باز آفرینی را انجام می دهد، در امر کپی رایت و لحاظ حقوق نویسندگان و ناشرین تخصص دارد. این مسئله صرفا بخاطر رعایت حق نشر و چاپ نیست بلکه مترجم و کپی رایتر با هم همکاری کرده و به عنوان دو صاحبنظر از انتقال معانی ظریف و لحن و مفهوم شعار و متن زبان منبع به زبان مقصد اطمینان حاصل می کنند.

تفاوت ترجمه و بازآفرینی در چیست؟

با توجه به مطالب پیشگفت، روشن است که ترجمه با بازآفرینی تفاوت های زیادی دارد. در اینجا چند نمونه مهم از تفاوت بین ترجمه و باز آفرینش ذکر شده است:

 • ترجمه معمولا توسط یکنفر انجام می شود، در حالی که بازآفرینی توسط تیمی از صاحبنظران انجام می شود. معمولا یک مترجم کار ترجمه مقدماتی محتوا را انجام می دهد و اگر طولانی باشد مثل ترجمه کتاب، بین چند مترجم تقسیم می شود تا به سررسید برسد. این افراد به طور مستقل کار می کنند و نهایتا کار آنها توسط ویراستار، بازبین و نمونه خوان تایید می شود. در بازآفرینش، تیمی از متخصصان از جمله متخصص کپی رایت و کارشناس ادبیات با هم کار کرده و بهترین معنا و مفهوم و ظاهر بصری را برای شعار یا شعر یا قطعه ادبی برای زبان مقصد پیدا می کنند. در باز آفرینی تعامل مستمر و نزدیک بین مشتری و تیم ترجمه و بازآفرینی وجود دارد، چیزی که در ترجمه کوتاه و کم است و فقط زمان تایید کار وجود دارد.
 • هزینه ترجمه به صورت کلمه شمار محاسبه می شود در حالی که هزینه باز آفرینی به صورت ساعتی محاسبه می شود. همچنین همانند تمامی کارهای خلاقه دیگر، متخصصان درگیر در بازآفرینی نیز صورتحساب خاص خود را دارند که به صورت ساعتی یا پروژه ای محاسبه می شود.
 • در ترجمه دقیقا همان پیام متن انتقال داده می شود، در بازآفرینی پیامی جدید خلق می شود که برای زبان مقصد خلاقه تر است. پیام خلق شده برای مخاطبان خاص خود ایجاد می شود و برای مردم فرهنگ ها و مکان های دیگر مناسب نیست. بنابراین برخلاف ترجمه که پیام به سادگی به زبان دیگر برگردان می شود، پیام ایجاد شده در باز آفرینی جدید است. اما تاثیر و نفوذ مشابهی بر گروه هدف دارد، همان تاثیری که در گروه منبع دارد اما ضرورتا از کلمات و واژگان مشابهی استفاده نمی شود.
 • در ترجمه روی صحیح بودن کلمات و دستور زبان تمرکز می شود در حالی که در باز آفرینی روی نگاه و حس متن تمرکز می شود. جلوه و احساس منتقل شده از یک کمپین خلاقه از اهمیت خیلی بالایی در باز آفرینی برخوردار است. صحت زبانی و گرامر نیز در بازآفرینی اهمیت دارد اما کانون اصلی تمرکز کار نیستند.

کسانی که کار بازآفرینی را انجام می دهند بایستی نویسندگانی خلاق به زبان مادری خود باشند، کسانی که بخوبی به زبان منبع و مقصد تسلط داشته و ظرافت های فرهنگی سوار بر پیام خلاقه ایجاد شده را بشناسند. شغل این متخصصان نسبتا جذاب و همزمان چالش آور است زیرا مرتب به کار با شعار یا نمایش یا محتوای خلاق و جدیدی مواجه می شوند و بایستی به تاثیر مطلوب مورد نظر مشتری برسند.

نقش بازآفرینی در ترجمه کتاب

آیا بازآفرینی یا باز آفرینش در ترجمه کتاب نیز لازم است. بازآفرینی چه کمکی به ترجمه کتاب می کند؟ مسئله اهمیت بازآفرینی در ترجمه کتاب دارای دو بعد کاملا متفاوت است. بعد اول در ترجمه کتاب های ادبی و فرهنگی است و بعد دوم در ترجمه کتاب های آکادمیک و تخصصی است.

زمانی که کتاب ادبی، کتاب شعر، کتاب داستان بخصوص کتابهای رمانس و احساسی ترجمه می شوند یا زمانی که محتوای دارای بار فرهنگی زیاد و خاص ترجمه می شود؛ مطمئنا نقش و اهمیت باز آفرینی کاملا پدیدار است و نیاز به شرح مجدد ندارد.

اما وقتی کتاب های دانشگاهی و تخصصی ترجمه می شوند، جایگاه بازآفرینی کم رنگ تر است اما هنوز جایگاهی دارد. کتاب های دانشگاهی رشته های شاخه علوم انسانی و ادبیات بار فرهنگی بیشتری داشته و به بازآفرینی نیاز دارد.ترجمه ارزان پایان نامه

همیشه ترجمه صرفنظر از محتوا، صرفنظر از ترجمه دانشجویی و معمول تا ترجمه کتاب تخصصی، متن منبع به متن مقصد ترجمه می شود. بدین معنی که یک زبان و فرهنگ و موقعیت اجتماعی، فرهنگی، جغرافیایی به متن و زبان و فرهنگ و موقعیت اجتماعی، فرهنگی، جغرافیایی دیگری برگردان می شود.

بنابراین همانند همه انواع ترجمه محتوا، در ترجمه کتاب نیز تفاوت زبان، فرهنگ، مکان و خصوصیات اجتماعی و فردی وجود دارد و بنابراین بازآفرینی در ترجمه کتاب نقش دارد. اما نیازی به بازآفرین تخصصی و صاحبنظر نیست و مترجم حرفه ای بایستی در این حد توانایی داشته باشد.

توجه: مطلب زیر ماشینی بوده و با هدف سئو و بهینه سازی بازدید سایت درج شده است. نیازی به خواندن آن نیست

بازآفرینی ترجمه تکست مرجع: ترجمه کتاب چیست؟ ترجمه کتاب چگونه انجام می شود؟ نقش بازآفرینی، باز آفرینش، باز آفرینی یا بازآفرینش در ترجمه کتاب چیست؟ ترجمه کتاب از انگلیسی به فارسی چطور انجام می شود؟ ترجمه کتاب از فارسی به انگلیسی با کیفیت چگونه است؟ چگونه کتاب پزشکی ترجمه کنیم؟ ترجمه پایان نامه از فارسی به انگلیسی انجام دهیم؟
ترجمه کتاب | سفارش ترجمه کتاب | سفارش ترجمه کتاب به انگلیسی و سایر زبان‌های زنده دنیا، توسط تیم حرفه‌ای مترجم کتاب در ترجمک در کوتاه‌ترین زمان و با بالاترین کیفیت انجام در پلن های ترجمه فوری، ترجمه ارزان، ترجمه تخصصی، ترجمه ویژه انجام می شود.

مراحل ترجمه کتاب به چه شکل است؟

بازآفرینی ترجمه تکست مرجع: ترجمه کتاب چند مرحله دارد؟ ترجمه کتاب همراه با ویراستاری کتاب انجام می شود؟ قیمت ترجمه کتاب چگونه محاسبه می‌شود؟ نمونه خوانی جز قیمت ترجمه کتاب است؟ ترجمه کتاب به چه زبان‌هایی انجام می‌شود؟ آیا امکان ترجمه کتاب به‌صورت فوری وجود دارد؟ آیا امکان ترجمه کتاب اقتصادی و ارزان داریم؟
چگونه یک کتاب ترجمه کنیم؟ ترجمه کتاب چه مراحلی دارد؟ آیا هر کسی می‌تواند برای ترجمه یک کتاب خارجی اقدام کند؟ ترجمه کتابی که هم مفهوم را منتقل کرده و هم نثر ساده و روانی داشته باشد کار ساده ای نیست. تیم ترجمه کتاب انتشارات ترجمک تیم ویژه ای برای ترجمه کتاب است که ترجمه تخصصی همراه با ویراستاری و نمونه خوانی انجام می دهد.
آیا کیفیت ترجمه کتاب مهم است؟ چگونه خیالم بابت کیفیت ترجمه کتابم راحت باشد؟ نگران حفظ محرمانگی ترجمه کتاب خود هستم، چه کار کنم؟ آیا سفارش ترجمه کتاب من شامل تخفیف خواهد شد؟ ترجمه کتاب فنی مهندسی و ترجمه کتاب ادبی و کتاب هنری انجام می شود؟

گروه ترجمه تخصصی انتشارات ترجمک

شامل گروه بزرگی از مترجمان حرفه ای است، به شما کمک می کند تا کتاب های مد نظر خود را با قیمت مناسب، در زمان مقرر و با کیفیت عالی تحویل بگیرید. در شروع ترجمه کتاب امکان دریافت نمونه برای بازآفرینی ترجمه کتاب وجود دارد و می توانید مترجم کتاب خود را انتخاب کنید.
آیا در ترجمه کتاب تخفیف اعمال خواهد شد؟ با توجه به نوع کتاب و زبان ترجمه کتاب ممکن است شامل تخفیف ترجمه کتاب شود. می توانید کتاب فارسی خود را به زبان کشورهای دیگر ترجمه کرده و توسط ناشر خارجی همیار انتشارات ترجمک به چاپ برسانید.

امکان ترجمه تخصصی به زبان‌های دیگر وجود دارد؟

بازآفرینی ترجمه تکست مرجع: می توانید کتاب یا پایان نامه فارسی خود را به ترجمک بسپارید. ترجمک کتاب فارسی یا پایان نامه فارسی شما را به زبان انگلیسی ترجمه کرده و توسط ناشرین همیار در خارج به چاپ می رساند.
ترجمه کتاب در ترجمک در ۴ گام از مراحل ترجمه کتاب انجام می شود. چه کتابی را می خواهید ترجمه کنید؟ آیا قصد دارید بعنوان مترجم کتاب فعالیت کنید، یا قصد سفارش ترجمه کتاب را دارید؟ چگونه کتاب ترجمه کنیم؟ ترجمه کتاب بصورت ترجمه آنلاین در انتشارات ترجمک انجام می شود.بازآفرینی ترجمه تکست مرجع: ترجمه کتاب شیمی
انواع ترجمه کتاب، ترجمه ژورنال، ترجمه پایان نامه و ترجمه کتاب و مجلات انگلیسی و فارسی با کیفیت بالا در تمامی زمینه های تخصصی و عمومی و فیلد های دانشگاهی در گروه ترجمه آنلاین انجام می گردد. چگونه برای ترجمه کتاب انتخاب کنیم؟ نحوه ترجمه کتاب چگونه است؟ مراحل ترجمه را گام به گام به شما آموزش می دهیم و در این راه به شما کمک می کنیم.
چگونه می توانم ترجمه کتاب مورد علاقه ام را استعلام نمایم؟ کافی است فرم ثبت سفارش ترجمه کتاب را تکمیل کنید و پیش فاکتور دریافت کنید. ترجمه تخصصی کتاب انگلیسی به فارسی و هزینه ترجمه پایان نامه از فارسی به انگلیسی دریافت کنید.

ترجمه کتاب، بازآفرینی در ترجمه کتاب

باز آفرینی در ترجمه کتاب؟ باز آفرینش در ترجمه کتاب، بازآفرینش در ترجمه کتاب چیست؟ چرا ترجمه معکوس در ترجمه کتاب لازم است؟ مهارت ترجمه معکوس و مراحل ترجمه معکوس کدامند؟ در ترجمه کتاب چه خصوصیاتی لازم است؟
ترجمه فوری کتاب، ترجمه ارزان کتاب، ترجمه اقتصادی کتاب، ترجمه آنلاین کتاب، ترجمه کتاب تخصصی، ترجمه تخصصی پزشکی، ترجمه تخصصی پرستاری، ترجمه تخصصی دامپزشکی، ترجمه تخصصی تغذیه و ترجمه مقرون به صرفه کتاب با فوریت انجام می شود؟
انجام ترجمه کتاب‌های قطور علمی و ادبی در انتشارات ترجمک روال خاصی دارد. شما می‌توانید برای ترجمه کتاب خود درخواست نمونه ترجمه داده، مترجم خود را انتخاب کرده و سپس دستور اجرا دهید. اطلاعاتی در مورد هزینه ترجمه کتاب، اصول ترجمه کتاب، ترجمه کتاب تخصصی، استخدام مترجم، سفارش ترجمه کتاب، ترجمه آنلاین کتاب، ترجمه کتاب علمی، دریافت کنید.
بازآفرینی ترجمه تکست مرجع: ترجمه کتاب، مهارتی است که هر مترجمی این مهارت را ندارد. اگر مترجم مبتدی هستید و صرفا متون کوتاه چند بندی را ترجمه می کنید. برای این که مترجم یک کتاب شوید باید مهارت های ترجمه کتاب را کسب کرده و مراحل ترجمه کتاب را بشناسید.

انتخاب کتاب مناسب برای ترجمه

اولین گام در ترجمه کتاب، انتخاب کتاب مناسب برای ترجمه است. سفارش ترجمه تخصصی کتاب با بهترین قیمت و کیفیت در ترجمک.
ترجمه کتاب تخصصی، انگلیسی و فارسی. ترجمه کتاب (Book Translation) و اهمیت آن زمانی نقش پیدا می‌کند که مترجم حرفه ای است و می داند چگونه کتاب ترجمه و چاپ کنیم؟ مراحل انتخاب، ترجمه و چاپ کتاب را می شناسد.
چگونه کتابهای جدید و ترجمه نشده را پیدا کنیم؟ کافی است موضوع و رشته تخصصی خود را به مسئول گروه ترجمه کتاب انتشارات ترجمک اعلان کنید و لیستی از کتاب های ترجمه نشده و کتاب مناسب برای ترجمه دریافت کنید. ترجمه کتاب توسط مترجمان هر رشته انجام می شود. انتشارات ترجمک تیم ترجمه تخصصی قدرتمندی دارد که از مترجم های حرفه ای کتاب قادر به ترجمه ای دقیق و سلیس با موضوع مختلف تشکیل شده است.
چگونه یک کتاب ترجمه و چاپ کنیم – ترجمه کتاب همانند ترجمه‌ی یک مقاله و یا متن انگلیسی نیست. اگر علاقه‌مند به ترجمه کتاب هستید یا با انتخاب کتاب انگلیسی برای ترجمه نمی‌دانید ترجمه فارسی از آن کتاب وجود دارد یا نه می‌توانید کتابهای ترجمه شده به فارسی را جستجو کنید. مراحل ترجمه کتاب – چگونه یک کتاب ترجمه کنیم؟ ترجمه کتاب و تمام مراحلی که باید برای چاپ و ترجمه یک کتاب انجام دهید را از صفر تا صد در این مقاله ، انتشارات ترجمک به شما به صورت رایگان کمک میکند.

می‌خواهید کتاب ترجمه کنید

چطور یک کتاب به نام خودم ترجمه کنم؟ – معرفی کتاب برای ترجمه – آیا ترجمه و چاپ کتابی که قبلا ترجمه شده کسر امتیاز دارد؟ مراحل ترجمه و چاپ کتاب چیست – ترجمه کتاب های تخصصی توسط مترجمان متخصص و با تجربه انجام می گیرد. ترجمه کتاب های انگلیسی و فارسی کلیه رشته های دانشگاهی.
بازآفرینی ترجمه تکست مرجع: امروزه ترجمه کتاب از نیازهای اساسی برای انتقال علم و دانش بین جوامع می باشد. ترجمه کتاب باید با دقت کامل انجام شود تا انتقال مفهوم از زبان مبدا به مقصد به درستی انجام شود. چگونه برای شروع ترجمه کتاب های پزشکی، رمان، عمومی و غیره آماده شویم. مهم نیست که قصد دارید ترجمه تخصصی کتاب خاصی را انجام دهید کافی است با گروه ترجمه کتاب انتشارات ترجمک تماس بگیرید.

توجه: مطلب زیر ماشینی بوده و با هدف سئو و بهینه سازی بازدید سایت درج شده است. نیازی به خواندن آن نیست

فرق ترجمه و بازآفرینی: در این پست تفاوت بین ترجمه و بازآفرینی بحث شده است. این مسئله یک تمایز مهم است. مترجمان باید تنها متون را به زبان مادری خود ترجمه کنند. تا تطبیق فرهنگی و بومی سازی همزمان امکانپذیر باشد.

باز آفرینی در انگلیسی و زبان های دیگر و بررسی باز آفرینی ترجمه‌ها به انگلیسی یا هر زبان دیگر مهم است. بازآفرینی ترجمه برای تبلیغات و بازاریابی مورد استفاده قرار می گیرد. اما از طرفی می توان از این نوع ترجمه برای تفهیم برخی کلمات به مردم هم زبان نیز استفاده کرد.

ترجمه و معنی انگلیسی کلمه و یا عبارت یا اصطلاح فارسی “باز آفرینی” عبارت است از Transcreation. بازآفرینی ، معنی کلمه بازآفرینی به انگلیسی ، تعریف transcreation معادل است. در تعریف transcreation یا بازآفرینی ترجمه مطالب بسیاری در اینترنت وجود دارد. واژه transcreation با translation متفاوت است.

معنی و ترجمه فارسی به انگلیسی بازآفرینش در نتایج جستجو برای ترجمه فارسی به انگلیسی عبارت بازآفرینی و معادل کلمات بازآفرینی و بازآفرینش وجود دارد.

سئوالات فرق ترجمه و بازآفرینی

فرق ترجمه و بازآفرینی: بازآفرینی لحن سخن مترجم یا نویسنده در ترجمه متون بازاریابی و بازرگانی است. و برای انتقال عاطفه و حس پیام اهمیت دارد.فرق ترجمه و بازآفرینی ترجمه کتاب پزشکی

 • تفاوت میان ترجمه و بازآفرینی چیست؟
 • معادل انگلیسی بازآفرینی چیست؟
 • تفاوت ترجمه و بازآفرینی در چیست؟‎
 • اهمیت بازآفرینی در ترجمه کتاب چیست؟
 • کتاب های بازرگانی و تجارت به بازآفرینی نیاز دارد؟
 • ترجمه تبلیغاتی و کتاب های حوزه بازاریابی به بازآفرینش نیاز دارند؟
 • بازآفرینی و امانت در ترجمه همراستا است؟

بازآفرینی در ترجمه کتاب نیازمند آگاهی و خلاقیت است زیرا ترجمه کتاب به صورت ترجمه لفظ به لفظ کلمات انتقال نمی‌یابد. ترجمه کتاب از جمله مواردی است که ماشین‌های ترجمه نیز نمی توانند انجام دهند. بازآفرینی در ترجمه فارسی به انگلیسی کتاب های مدیریت و ترجمه انگلیسی به فارسی کتاب های بازرگانی و تجارت و ترجمه کتاب حسابداری استفاده می شود.

تعریف ترجمه بازآفرینی

فرق ترجمه و بازآفرینی: ترجمه تبلیغاتی و بازآفرینی به هم گره خورده است. با گذشت زمان، حوزه مطالعات ترجمه گسترش یافته است مرزهای نظریه ترجمه فراتر از مرزهای زبان شناسی رفته اند به خصوص از دهه ۱۹۹۰ به بعد و در نتیجه ارتباط قدرتمندی بین باز آفرینی و ترجمه متون بازرگانی و بازاریابی ایجاد شده است.

ترجمه یعنی بازآفرینی متن از زبانی به زبان دیگر که با اشاره به متدها روش‌های مختلف ترجمه گفت: ترجمه در واقع بازآفرینی فهمی در فهم دیگر است و ترجمه یا باز آفرینش در انتشارات ترجمک بحث شده است.

با توجه به مطالب پیشگفت، روشن است که ترجمه با بازآفرینی تفاوت های زیادی دارد. آموزش ترجمه با بازآفرینی و راهکار «بازآفرینی جمله» یکی از مهم‌ترین راهکارهای ترجمه است که مترجمان، به ویژه مترجمان برجسته، به کار می‌برند تا به متنی روان و حامل رنگ و بوی متن منبع را ارائه دهند.

فرق ترجمه و بازآفرینی: بازآفرینی جمله که بازآفرینی جمله در ترجمه به معنی restructuring است روی ساختار جمله تغییر ایجاد می شود و با بازآفرینی در ترجمه تفاوت دارد. «وفاداری یا امانت در ترجمه» ، «بازآفرینی» و «آفرینش ادبی» سه رویکرد متمایز و مرتبط در ترجمه است که در لایه های مختلف معنایی، شکلی و لحنی حاصل می شود. بازآفرینی سجع در ترجمه های انگلیسی قرآن کریم استفاده شده است.

توجه: مطلب زیر ماشینی بوده و با هدف سئو و بهینه سازی بازدید سایت درج شده است. نیازی به خواندن آن نیست

بومی سازی یا Localization چیست و چه تفاوتی با ترجمه دارد؟ بومی سازی و ترجمه دو شکل قابل انتقال مفاهیم از زبان مبدا به مقصد هستند. فقط کمی با هم تفاوت دارند. تفاوت بومی سازی ترجمه؟ بومی سازی یا ترجمه؟ تفاوت این دو چیست؟ ترجمه و بومی سازی ترجمه و بومی‌سازی وبسایت در اغلب اوقات بطور نادرست به جای یکدیگر استفاده می‌شوند، به گونه‌ای که مرز آنها مشخص نیست.
بومی سازی یا Localization چیست و تفاوت آن با ترجمه در چیست؟ با وجود آنکه بومی سازی (localization) و ترجمه دو شکل متفاوت از انتقال یک پیکره کلی از زبان مبدا به مقصد هستند اما بین این دو تفاوت هایی وجود دارد. از جمله تفاوت زمینه ای، فرهنگی و تخصصی یا عاطفی بودن محتوا.بومی سازی چیست ؟ بومی سازی در ترجمه به عنوان «جایگزینی تفاوت های زبانی و فرهنگی متن خارجی با متنی قابل فهم برای خواننده زبان مقصد» تعریف می شود.

فرق ترجمه و بومی سازی

بومی سازی و ترجمه دو شکل قابل انتقال مفاهیم از زبان مبدا به مقصد هستند. فقط کمی با هم تفاوت دارند.فرق ترجمه و بومی سازی - ترجمه کتاب حسابداری همراه با بومی سازی

 • بومی‌سازی وب سایت در مقایسه با ترجمه سایت چه تفاوتی دارد؟
 • آیا در ترجمه سایت بومی سازی نیاز است؟
 • تاثیر بومی سازی و بیگانه سازی بر درک مطلب کودکان از ترجمه چیست؟
 • تفاوت ترجمه و بومی سازی چیست؟
 • بومی سازی در ترجمه به چه معنی است؟
 • تفاوت بومی سازی و شخصی سازی در چیست؟
 • بومی سازی چیست و برای چه نوع محتوایی لازم است؟
 • معنی بومی سازی در ترجمه بازرگانی و مدیریت چیست؟
 • بومی سازی تکنولوژی و متون فنی به چه معنی است؟
 • بیگانه سازی در ترجمه چه موقع رخ می دهد؟
 • منظور از بومی سازی چیست و نقش بومی سازی در ترجمه متون پزشکی چیست؟
 • فواید بومی سازی، محلی سازی در مقابل ترجمه چیست؟

تفاوت ترجمه و بومی سازی:

محلی سازی در مقابل ترجمه و تفاوت آنها چیست؟ ترجمه و بومی سازی اغلب بطور قابل تعویض استفاده می شود به گونه ای که اختلاف بین این دو تقریباً مشخص نیست. تفاوت ترجمه و بومی سازی برای هر شرکتی که به دنبال دستیابی به بازارهای بین المللی است می داند اولین قدم ترجمه مطالب به زبان مخاطب هدف است.

اهمیت بومی سازی در ترجمه تاکید شده است. برای بومی سازی موفق شما باید یک مترجم حرفه ای زبان مادری را استخدام کنید که بتواند تفاوت های زبان و فرهنگ و سنن مقصد را درک کند. حالا آیا شما برای محلی سازی آماده هستید؟ آیا کاربرد مفاهیم ونوتی (بومی سازی و بیگانه سازی) در ترجمه را می شناسید.

کاربرد مفاهیم ونوتی (بومی سازی و بیگانه سازی) در ترجمه فارسی عناصرفرهنگ محور در ژانر های سیاسی و کمدی و بازرگانی است. مترجم نیتیو برای بومی سازی لازم است. کامل‌ترین راهنمای ترجمه نیتیو (Native Translation) و تفاوت میان ترجمه فردی که به زبان انگلیسی تسلط دارد با فردی که نیتیو به شمار می رود روشن است.

چهار مفهوم بنیادی صنعت ترجمه شامل ترجمه تخصصی، بومی سازی، تطابق فرهنگی و منطقه ای و هماهنگی است. ترجمه تنها یکی از چندین عنصر فرآیند بومی سازی است. هدف از ترجمه این است که با در نظر گرفتن تفاوت های فرهنگی و منطقه ای بین زبانهای مبدا و مقصد هماهنگی ایجاد کرد.

ترجمه و بومی سازی تصاویر:

بومی سازی تصاویر جهت جذب مخاطب از اهمیت بالایی برخوردار است. بومی سازی فرایندی جهت درک تفاوت های موجود در تصاویر شناخته شده جهانی و محلی است و روی جذب مخاطبان و تبدیل مخاطب به مشتری ترجمه مهم است.

مزایای تجاری بومی‌سازی وب‌سایت نسبت به ترجمه صرف زیاد است. تفاوت بین یک وب سایت که به خوبی ترجمه شده است با وب سایتی که مفید و جذاب است برای مقایسه ترجمه با بومی سازی باید این نکته را در نظر بگیرید که مخاطبان فرهنگ و علائق شخصی و بومی خود را ترجیح می دهند. مثلا تاریخ منطقه خود را به تاریخ میلادی ترجیح می دهند.

بومی‌سازی صرفا تغییر نوشته‌های یک محصول نیست که با ترجمه آن، برنامه بومی شده باشد. بومی‌سازی یک پروسه زمان‌بر و پیچیده است و بومی سازی و ترجمه دو شکل قابل انتقال مفاهیم از زبان مبدا به مقصد هستند. فقط کمی با هم تفاوت دارند. بومی‌سازی فرآیندی است که طی آن یک محصول برای کار در یک محیط خاص آماده می‌شود. این فرآیند شامل مراحل متفاوتی است و در آن معنی بومی سازی یعنی فراهم آوردن امکان استفاده از یک ابزار، راهکار، صنعت یا دانش در محلی که در آن تولید نشده است یا هدف تولید کننده، استفاده در محل مورد نظر استفاده کننده است.

اما بومی‌سازی چیست؟

در معنی کلی بومی‌سازی به معنی تغییر اساسی در یک روند و فعالیت و همسوسازی آن فعالیت با اهداف و الزامات محلی و منطقه‌ای است، بومی سازی Localization است و با وجود آنکه بومی سازی ( localization ) و ترجمه دو شکل متفاوت از انتقال یک کالبد کلی از زبان مبدا به مقصد هستند اما بین این دو تفاوت هایی وجود دارد.فرق ترجمه و بومی سازی - تقویت روزمه کارشناسی ارشد

 1. بومی سازی چیست؟
 2. اصلاً چرا بومی سازی مورد نیاز است؟
 3. بومی سازی در صنعت به چه معنی است؟
 4. آداپتاسیون (Adaptation) و بومی سازی چیست؟
 5. منظور از بومی سازی چیست؟
 6. بومی سازی در ترجمه به چه منظور است؟
 7. چرا بومی سازی تکنولوژی اهمیت دارد؟
 8. شخصی سازی چیست؟
 9. معنی بومی سازی و محلی سازی چیست؟
 10. تعریف بومی سازی و فناوری بومی چیست؟
 11. مولفه های بومی سازی کدام است؟

بومی سازی به قصد رفع موانع فرهنگی انجام می شود. رفع موانع فرهنگی یکی از اصلی‌ترین اهداف و کارکردهای بومی‌سازی در ترجمه محسوب می‌شود. بومی سازی و ترجمه دو شکل قابل انتقال مفاهیم از زبان مبدا به مقصد هستند. فقط کمی با هم تفاوت دارند.

ترجمه وبسایت

فرآیندی است که طی آن، محتوای سایت شما تنها با جایگزینی واژه به واژه از زبان اصلی خودتان به زبانی دیگر ترجمه می شود. بومی‌سازی وبسایت شامل ترجمه متن و تطبیق فرهنگی متن و تصاویر و کلیه محتوای وبسایت است.

بومی سازی و چندزبانه کردن وب سایت. این روزها و باتوجه به رشد روزافزون دنیای دیجیتال و اینترنت، بسیاری از کسب و کارها فضای کاری خود را به دنیای انلاین زیاد شده است. اما ترجمه سایت به چه زبانی انجام می‌شود؟ آیا امکان سفارش تولید محتوا و ترجمه سایت را دارد؟ ترجمه سایت برای چه سایت‌هایی کاربرد دارد؟ آیا امکان ترجمه فوری برای محتوای سایت وجود دارد؟ معادل انگلیسی بومی سازی چیست؟

خدمات بومی سازی و ترجمه محتوای سایت مطابق با استاندارد های بین المللی. ترجمه سایت، ترجمه اپلیکیشن و نرم افزار، ترجمه و تولید محتوا چند زبانه. ترجمه معناهای ضمنی فرهنگی: حفظ بیگانه یا بومی سازی ، زیرا اگر مترجم ناقل واژه هاست، ناقل فرهنگ نیز محسوب می شود.فرق ترجمه و بومی سازی - تقویت روزمه مصاحبه دکترا

بومی سازی Localization چیست و تفاوت آن با ترجمه در چیست؟

احتمالا با دو واژه ترجمه (Translation) و بومی سازی (Localization) عموما در برگرداندن متون و در وب سایت ها و اپلیکیشن های گوشی ها خود مواجه شده اید. آیا در ترجمه سایت بومی سازی نیاز است‎ و در مورد خدمات ترجمه سایت و بومی سازی محتوای متنی نظرات مختلفی می باشد.

بومی سازی در ترجمه انگلیسی به فارسی و ترجمه فارسی به انگلیسی و نیاز به فارسی سازی یا بومی سازی؟ صرفا یک محتوا تنها به زبان فارسی ترجمه شده و از آن با عنوان پروژه بومی سازی نام برده شده است. اما بومی‌سازی وب سایت، ترجمه مقاله، ترجمه کتاب و ترجمه تخصصی برآورد هزینه ترجمه از ترفندهای بومی سازی در ترجمه فارسی فیلم و مولتی مدیا نیست.

ترجمه و بومی سازی کتاب های عمومی و تخصصی، ترجمه و محلی سازی وب سایت و هر گونه متن تخصصی و عمومی خود را به ما بسپارید. انتشارات ترجمک دارای تیم های مجرب در ترجمه کتاب های پزشکی، ترجمه کتاب های فنی و مهندسی، ترجمه کتاب های علوم تربیتی و تربیت بدنی و ورزش، ترجمه کتاب های مدیریت بازرگانی و مدیریت صنعتی، ترجمه کتاب های حسابداری است.