لیتوگرافی چیست؟

لیتوگرافی چیست؟ ترجمه چیست؟ تالیف و ترجمه کتاب چیست؟ کتاب چیست؟ نشر کتاب چیست؟ چاپ کتاب چیست؟ انواع چاپ و انتشار کتاب چیست؟ چاپ افست چیست؟ چاپ دیجیتال چیست؟ تفاوت چاپ افست و دیجیتال چیست؟ چگونه کتاب بنویسیم و منتشر کنیم؟ نقش لیتوگرافی در فرآیند چاپ کتاب چیست؟ اینها سئوالاتی است که در وبلاگ انتشارات ترجمک پاسخ داده می شود. در این مقاله به این سئوال می پردازیم: لیتوگرافی چیست؟

لیتوگرافی چیست؟

لیتوگرافی (Lithography) یک پروسه پلانوگرافیک چاپ است که در آن از قوه دافعه بین چربی و آب استفاده می شود. در فرآیند لیتوگرافی جوهر به سطح تیمار شده با چربی عکس بر روی یک سطح پرینت تخت اعمال می شود. نواحی بدون تصویر (خالی) که رطوبت را به خود جذب کرده اند، جوهر لیتوگرافی را پس می زنند.

لیتوگرافی چیست؟

این سطح جوهرکاری شده سپس بطور مستقیما بر روی کاغذ و یا بوسیله پرس مخصوص (مثل فرآیند چاپ عالی هنرهای زیبا) و یا یک سیلندر لاستیکی (مثل چاپ بازاری) بر روی کاغذ اعمال می شود.

لیتوگرافی در سال ۱۷۹۸ توسط آلوئیز سنفلدر (Alois Senefelder) از مونیخ کشف شد. وی از سنگ آهک متخلخل باواریایی بعنوان پلیت خود استفاده کرد. از این رو لیتوگرافی از واژه یونانی “لیتوس” به معنی “سنگ” گرفته شده است. راز چاپ لیتوگرافی تا سال ۱۸۱۸ افشا نشد، زمانی که سنفلدر کتاب خود با عنوان «یک دوره کامل لیتوگرافی» را منتشر کرد.

لیتوگرافی هنرهای زیبا

لیتوگرافی هنرهای زیبا (Fine-Art Lithography) چیست؟ لیتوگرافی های اولیه با استفاده از سنگ آهک به عنوان پلیت انجام می شد. روش آماده سازی سنگ برای چاپ دستی هنوز به همان شکل اولیه و بدون تغییر مانده است. مواد و رویه انجام لیتوگرافی قرن نوزدهم تقریبا در تمامی چاپ های دستی نوین کپی شده است.

قبل از اینکه سطح چاپ تثبیت شود، تصویر با استفاده از توشه (tusche) که یک رنگدانه کربنی مایع است و ماژیک لیتو ترسیم می شود و برای آماده سازی چاپ مرطوب و جوهر افشانی می شود. خود چاپ بر روی پرس انجام می شود که فشار کشویی یا مالشی بر سطح کاغذ اعمال می کند.

از آنجا که در چاپ هیچ فرسایش و خوردگی رخ نمی دهد. از یک سنگ آماده شده منفرد می توان تعداد تقریباً نامحدودی نسخه چاپ شده بدست آورد. اگرچه در ساخت آثار هنری قبل از کنار گذاشتن سنگ (تخریب سنگ)، تعداد مشخصی چاپ انجام، امضا و شماره گذاری می شود. تکنیک های توسعه یافته در قرن بیستم این روند را به میزان قابل توجهی تغییر داده است. گرچه بسیاری از هنرمندان همچنان روش سنتی قدیمی را ترجیح می دهند.

لیتوگرافی رنگی چیست؟ لیتوگرافی رنگی که کرومولیتوگراف (chromolithograph) یا الئوگراف (oleograph) هم نامیده می شود در اواسط قرن نوزدهم اختراع شد. گرچه این نوع لیتوگرافی رواج دارد اما دارای کیفیت خوبی نیست. هرچند عده ای این تکنیک را بهینه ساخته و عکس های بیاد ماندنی از باستان پرینت کرده اند که هنوز در موزه ها به نمایش گذاشته می شود.

لیتوگرافی چیست؟ لیتوگرافی هنرهای زیبا

پوستر لیتوگرافیک هنری دی تولوز، ۱۹۸۳

در قرن بیستم صنعتکاران کشورهای مختلف اروپا و آمریکا لیتوگرافی رنگی قدیمی را بهینه سازی کردند. سپس به نسخه امروزی تبدیل کردند که برای چاپ کتاب و عکس و اسناد مختلف بطور رایج استفاده می شود.

لیتوگرافی بازاری

لیتوگرافی چیست؟ از سال ۱۸۲۵ به بعد بسیاری از شرکت ها از فرآیند لیتوگرافیک برای تولید انواع کارهای بازاری و توزیع کتاب های موضوعی، منطقه ای و تاریخی استفاده کردند. چاپ های لیتوگرافیک بازاری عمدتا به صورت سیاه و سفید انجام می شد و غالبا بخش های خاصی دستی رنگ آمیزی می شد.

کارهای خوبی با لیتوگرافی رنگی در آن سال ها انجام شد. سپس از سال ۱۸۶۰ به بعد لیتوگرافی رنگی نیز در چاپ بازاری مورد استفاده قرار گرفت. برای چاپ تصاویر مهم و عکس های هنری سنگ لیتوگرافی را برای هر یک از رنگ ها به صورت دستی آماده می کردند. سپس سنگ هر رنگ را به طور متوالی روی کاغذ اعمال می کردند تا به چاپ رنگی مورد نظر برسند.

لیتوگرافی چیست؟ لیتوگرافی ترجمه کتاب پزشکی

تصویر آدلاید استرالیا توسط لیتوگراف جیمز ویلیام در سال ۱۸۴۷ که در موزه ملی استرالیا نگهداری می شود

چاپ لیتوگرافیک در سال ۱۸۶۵ توسط هیوز و کیمبر (Hughes and Kimber) از انگلستان به کمال رسانده شد و در سال ۱۸۶۶ وارد بازار آمریکا شد. در این پروسه از غلتک های خودکار برای مرطوب کردن و جوهر زدن سنگ استفاده می شد در حالی که کاغذ با یک سیلندر چرخان با پرس در معرض جوهر قرار می گرفت.

شش سال بعد صفحات نیمه شفاف لیتوگرافیک در انگلستان مورد استفاده قرارگرفت. اینکار روش چاپ آفست بر روی کاغذ را در سال ۱۹۰۰ در آمریکا موجب شد. در فرآیند چاپ افست که امروزه یکی از رایجترین روش های چاپ است، تصویر ابتدا بر روی یک سیلندر لاستیکی چاپ می شود و سپس افست آن با استفاده از پرس بر روی کاغذ یا هر ماده دیگری منتقل می شود.

بخاطر انعطاف پذیری سیلندر لاستیکی، لیتوگرافی افست را می توان برای پرینت بر روی هر ماده ای از قبیل قلع، چوب، پارچه، کاغذهای ضخیم و نازک و غیره استفاده کرد. در گذشته چاپ افست لیتوگرافیک بیشتر برای چاپ محتوای متنی از قبیل تقویم، کارت ویزیت، کتاب، مجله، روزنامه، نقشه و پوستر و تمبر و غیره استفاده می شد.

لیتوگرافی در قرن بیست و یکم

لیتوگرافی چیست؟ هرچند در قرن بیست و یکم مجددا عده ای از هنرمندان سرشناس از فرآیند افست لیتوگرافیک برای محصولات غیر بازاری و کارهای هنری استفاده نمودند. در طی این دوران چاپ لیتوگرافیک به تدریج به بلوغ رسید و چاپ کتاب ها با استفاده از لیتوگرافی با هزینه کمتر و کیفیت بهتر انجام می شود.

امروزه چاپ لیتوگرافیک بر روی پرسهای افست چرخان مدرن می تواند تصاویر و پرینت های فوق العاده با کیفیت و با جزئیات را با سرعت خیلی بالا انجام دهد. از این تکنیک برای بازتولید محتوایی که فتوکپی شده است و فرآیند پلیت سازی را طی کرده است، استفاده می شود.

امروزه بیش از ۴۰ درصد کل چاپ ها، پرینت بسته بندی و انتشار مطبوعات با استفاده از افست لیتوگرافیک و سایر روش های لیتوگرافی انجام می شود. این درصد خیلی بیشتر از هر یک از پروسه های چاپ دیگر است.

توجه: مطلب زیر ماشینی بوده و با هدف سئو و بهینه سازی بازدید سایت درج شده است. نیازی به خواندن آن نیست

لیتوگرافی چیست؟ لیتوگرافی یکی از مراحل چاپ افست است که در آن صفحه هایی فلزی از جنس آلومینیوم موسوم به زینک یا پلیت ساخته می شود. چاپ سنگی یا لیتوگرافی بعد از اتمام مرحله طراحی و صفحه‌بندی آغاز می‌شود. لیتوگرافی فرایندی است که ما طی آن صفحه‌هایی فلزی از جنس آلومینیوم موسوم به زینک را می‌سازیم . از این صفحه‌ها در چاپخانه برای استفاده در دستگاه چاپ استفاده می شود.
لیتوگرافی چیست؟ لیتو گرافی فرایندی است که در طی آن صفحه هایی فلزی از جنس آلومینیوم موسوم به زینک یا پلیت ساخته می شود. از این صفحه ها در چاپخانه های مجهز برای چاپ کتاب استفاده می شود. لیتوگرافی به معنی عکاسی صنعتی میباشد و همچنین به مادر صنعت چاپ هم اتلاق میگردد.

لیتوگرافی و آشنایی با خدمات آن در چاپ افست

لیتوگرافی واژه‌ای یونانی است که از دو بخش لیتو به معنی سنگ و گرافی به معنی حک کرد تشکیل شده است و به زبان ساده امروزی لیتوگرافی فرایندی است که در طی آن صفحه هایی فلزی از جنس آلومینیوم موسوم به زینک یا پلیت ساخته می شود.
لیتوگرافی یکی از روش های مهم و کاربردی چاپ و مادر صنعت چاپ کتاب شناخته میشود. لیتو در زبان یونانی به معنای سنگ و (گراف) به معنای نوشتن است لیتوگرافی به گونه ای از چاپ و تکثیر گفته میشود که طرح یا نوشته ابتدا روی سنگ حک و سپس به کاغذ منتقل می شود.
لیتوگرافی (lithography). تاریخچه لیتوگرافی. لیتوگرافی یا چاپ‌سنگی یا طرح نگاری گونه‌ای چاپ مکانیکی شامل استفاده از صفحه‌های عکاسی است.لیتوگرافی کتاب تهران

 • قیمت لیتوگرافی چقدر است؟
 • فیلم لیتوگرافی را چطور نگهداری کنیم؟
 • دستگاه لیتوگرافی چه نام دارد؟
 • خدمات لیتوگرافی به چه دردی می خورد؟
 • آموزش لیتوگرافی چگونه است؟
 • نحوه عملکرد لیتوگرافی چیست؟
 • نحوه عملکرد لیتوگرافی چگونه است؟
 • لیتوگرافی چیست و چگونه انجام می شود؟
 • روش کار چاپ لیتوگرافی آفست چیست؟
 • لیتوگرافی چه کاربردی در چاپ دارد؟

نحوه عملکرد لیتوگرافی

برای درک نحوه عملکرد لیتوگرافی باید اول با آن آشنا شویم و بدانیم دقیقا چیست. برای پاسخ به چیستی لیتوگرافی، باید اول از چاپ افست سر دربیاوریم. لیتوگرافی صنعت مادر چاپ است که نیازمند تخصص است. خیلی ها لیتوگرافی یا عکاسی صنعتی را مادر چاپ می دانند.
لیتوگرافی چیست؟ لیتوگرافی فرایندی است که ما طی آن صفحه‌هایی فلزی از جنس آلومینیوم موسوم به زینک را می‌سازیم . نحوه عملکرد لیتوگرافی در چاپ افست به این صورت می باشد که فایل های طراحی شده ابتدا در لیتوگرافی تبدیل به صفحات فلزی می شوند و این صفحات به چاپخانه ارسال می شود. در لیتوگرافی های پیشرفته دستگاهی وجود دارد که با استفاده از نورلیزر، طرح گرافیکی را روی فیلم حساس نوردهی میکند (Imaging). این دستگاه ایمیج ستر نام دارد.
لیتوگرافی چیست؟ لیتوگرافی یکی از مراحل چاپ افست است که در آن صفحه هایی فلزی از جنس آلومینیوم موسوم به زینک یا پلیت ساخته می شود. روش نانولیتوگرافی یکی از لیتوگرافی های متداول برای ساخت مدارهای الکترونیکی است. این روش با گسترش ابزارهایی مانند میکروسکوپ‎های الکترونی و میکروسکوپ‌های پروب روبشی ایجاد شده است.

لیتوگرافی اشعه ایکس و اساس لیتوگرافی:

عوامل تعیین کننده عملکرد لیتوگرافی. Resolution. Registration. Throughput. وضوح. ثبت کردن؟ خروجی؟ است. لیتوگرافی نوری و لیتوگرافی نرم لیتوگرافی یکی از استراتژی. های باال به پایین در ساخت ابزار نانو، که از تکنیک لیتوگرافی (Lithography) متداول ایجاد شده است ، به عنوان نانولیتوگرافی شناخته می شود.لیتوگرافی کتاب فنی و مهندسی

 • نحوه عملکرد لیتوگرافی
 • آموزش لیتوگرافی
 • قیمت لیتوگرافی
 • خدمات لیتوگرافی
 • قیمت دستگاه لیتوگرافی
 • فیلم لیتوگرافی
 • مراحل لیتوگرافی
 • مداد لیتوگرافی
 • لیتوگرافی تهران
 • مراحل لیتوگرافی

مراحل لیتوگرافی. تعاریف چاپ سیلک: چاپ سیلک نوعی دیگر از چاپ است که قرن بیستم هم نامیده میشود. نامگذاری آن به این نام به این دلیل است که این نوع چاپ نسبت به استفاده از سنگ است. با لیتوگرافی و فرآیند چاپ آن آشنا شوید. لیتوگرافی به مجموعه فرآیندی گفته می‌شود که در طی آن صفحه‌هایی فلزی از جنس آلومینیوم به نام زینک یا پلیت ساخته می‌شود. از این صفحه‌ها در لیتوگرافی استفاده می شود.

توجه: مطلب زیر ماشینی بوده و با هدف سئو و بهینه سازی بازدید سایت درج شده است. نیازی به خواندن آن نیست

به نوعی از چاپ که ابتدا نوشته و عکس را روی سطح لاستیکی یک سلیندر گردان (استوانه) بر می گرداند و بعد با فشار استوانه دیگر روی کاغذ چاپ می کند، چاپ افست می گویند. در چاپ افست نخست آنچه را که باید چاپ شود بر روی صفحه‌ای فلزی به نام زینک منتقل می کنند و سپس روی پلیت برگردان شده و روی کاغذ چاپ می شود. می‌توان کتاب‌های ادبی نفیس، اوراق اداری‌، کتاب راهنما، کاتالوگ‌، تمبر را با چاپ آفست منتشر کرد.
در چند سال اخیر بازار چاپ کتاب‌های افست بسیار پررونق شده و عده‌ای با چاپ کتاب‌هایی که یا مجوز چاپ مجدد دریافت نمی‌کنند یا دچار ممیزی ارشاد می‌شوند و به تفاوت‌های دو روش چاپ افست و چاپ دیجیتال توجه نمی کنند. هنگامی که مراحل نگارش کتاب‌تان تمام می‌شود و کتاب را به یک انتشارات برای چاپ آن معرفی می‌کنید معمولاً با یک سوال متداول روبرو می‌شوید: چاپ افست یا دیجیتال یا سنتی استفاده کنم.چاپ افست ترجمه کتاب رشته پزشکی

 • تعرفه و هزینه های چاپ افست چقدر می باشد؟
 • تفاوت چاپ افست و چاپ دیجیتال چیست؟
 • چاپ افست چیست ؟
 • چاپ افست چیست و چه کاربردهایی دارد؟
 • چاپ افست دو ورقی و کاربرد آن چیست ؟
 • چاپ افست کتاب چگونه است؟
 • چاپ دیجیتال کتاب چگونه است؟

افست‌ رومیزی چیست؟ بعضی از کتاب‌های آموزشی کیفیت چاپ بسیار پایینی دارند تا جایی که به نظر می‌رسد زبان‌آموز کپی کتاب اصل را می‌خرد. اگر قصد خرید بروشور، تراکت، کارت‌های تجاری، پوستر و یا دیگر موارد این چنینی را دارید، حتما می‌دانید که طراحی مناسب، رنگ و چاپ باکیفیت از موارد بسیار مهم هستند.
از ویژگی های چاپ افست می توان به کیفیت عالی و سرعت چاپ بالای آن اشاره کرد که برای چاپ کتاب در تیراژ بالا مناسب است. اما چاپ افست چیست و کاربردهای چاپ افست کدام است. چاپ افست روشی از چاپ کتاب است که در آن با توجه به تیراژ بالا هزینه ی تمام شده مناسب و کیفیت چاپ بسیار بالا است.
چاپ افست کتاب و چاپ افست چیست؟ چاپ افست چیست؟ چاپ افست کتاب یک نوع چاپ است که برای چاپ انواع مجلات، بروشورها، کتاب ها، پوسترها و هر چیزی که بتوان روی کاغذ چاپ کرد در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرد و برای چاپ با تیراژ بالا مناسب است. از درام و پلیت برای چاپ استفاده می شود. واژه های کلیدی مرتبط عبارتند از:چاپ افست کتاب با ایمیل ستر

 • تشخیص چاپ افست
 • تشخیص کتاب اصل از افست
 • تشخیص کتاب افست
 • چاپ افست کتاب چیست
 • چاپ افست کتاب خارجی
 • خرید کتاب افست
 • سفارش افست کتاب
 • قیمت چاپ افست
 • کتاب آموزش چاپ افست

در چاپ افست کاغذ سفید که متوالیاً به دور استوانه سوم می‌پیچد مطالب را از روی پوشش لاستیکی استوانه دوم می‌گیرد. سرعت کار ماشین‌های چاپ افست بیش از چاپ مسطح (حروفی) می‌باشد. تفاوت چاپ افست و چاپ دیجیتال و انتخاب روش درست چاپ به بررسی دو روش چاپ افست و چاپ دیجیتال پرداخته و تفاوت ها، معایب و مزایای هرکدام از چاپ افست و چاپ دیجیتال را بیان خواهیم کرد.
چاپ افست چیست و چه کاربرد هایی دارد: در بیان کلی اُفست یک سیستم چاپ است که امروزه به طور بسیار گسترده برای چاپ انواع بروشور ، کاتالوگ ، پوستر ، کارت ویزیت استفاده می شود. اما برای چاپ بر حسب تقاضا (POD) مناسب نیست. چاپ افست روش شیمیایی است که بر مبنای تضاد آب و چربی صورت می پذیرد. در واقع فضاهای چاپ شونده بر روی فرم پلیت دوستدار و جاذب چربی هستند.چاپ افست کتاب ترجمه شده

 • تفاوت چاپ افست و دیجیتال چیست؟
 • تفاوت‌های دو روش چاپ افست و چاپ دیجیتال چیست؟
 • چاپ افست چیست و چه کاربردی دارد؟
 • چاپ افست چیست؟
 • چاپ افست دیجیتال چیست؟
 • چاپ گراور چیست و چه کاربرد هائی دارد؟
 • روش کار و قیمت چاپ با دستگاه افست چقدر است؟
 • فرآیند چاپ افست چگونه است؟
 • قیمت چاپ افست عمومی چقدر است؟
 • مزایا و معایب چاپ افست چیست؟
 • مهمترین محصولات و کاربردهای چاپ افست چیست ؟

چاپ افست برای تیراژهای بالا و هرچیزی که بخواهد روی کاغذ چاپ شود،کاربرد دارد مثل چاپ کتاب، چاپ بروشور و چاپ کاتالوگ. کاربردهای چاپ آفست و تفاوت آن با چاپ دیجیتال و چاپگر افست با نام لیتوگرافی افست نیز شناخته می‌شود. تکنولوژی های بکار رفته در چاپ افست، از زینک های آلومنیوم ساخته شده است.
خدمات چاپ افست با کیفیت بالا و تحویل فوری: چاپ افست یک روش معمولی و در عین حال با کیفیت در صنعت چاپ است. تکنولوژی و تکنیک این نوع چاپ ساده و سه لایه است. در بیشتر فرایندهای چاپ دیجیتال جوهر یا تونر همچون روشهای سنتی در داخل کاغذ نفوذ نمی‌کنند بلکه لایه نازکی بر روی سطح تشکیل می‌دهند و در چاپ آفست از تونر استفاده نمی شود.
چاپ افست چیست. چاپ افست عمومی و اختصاصی، روشی از چاپ است که اگر بر تاریخچه چاپ افست هم مطالعه ای داشته باشید، پرداختن به این موضوع که چاپ افست چیست و چه کاربرد‌هایی دارد مبحثی بسیار طولانی و زمان‌بر است. بنابراین عبارات زیر را سرچ کرده و مطالعه کنید.چاپ افست کتاب حسابداری

 • انتشار کتاب
 • تشخیص کتاب افست
 • چاپ افست دستی
 • چاپ افست کتاب چیست
 • چاپ افست کتاب خارجی
 • خدمات چاپ افست
 • خرید کتاب افست
 • دستگاه چاپ افست
 • زینک چاپ افست چیست
 • قیمت چاپ افست
 • قیمت دستگاه چاپ افست
 • کتاب افست چیست
 • محاسبه آنلاین هزینه چاپ کتاب افست
 • مراحل چاپ کتاب
 • نمونه چاپ افست

چاپ افست چیست؟ چاپ “Offset” به عنوان یکی از پرکاربردترین روش های چاپ در صنعت شناخته می شود. نوعی چاپ که در حال حاضر به شکل وسیعی به منظور چاپ مجله، بروشور، کاتالوگ، پوستر، کتاب موررد استفاده قرار می‎گیرد. چاپی با بالاترین کیفیت است و در چاپ افست از سیستم رنگی CMYK ) Cyan , Magenta , Yellow , blacK ) استفاده می کنند و رنگها به صورت جدا گانه بر روی کاغذ چاپ می‌شوند.
افست به این اصطلاح اشاره به نوعی روش چاپ دارد که در آن جوهر از صفحه یا لوحی فلزی به غلتکی (معمولاً کائوچویی) منتقل می‌شود و سپس به از سطح پلیت به سطح کاغذ منتقل می شود. چاپ افست چیست؟ چاپ افست چیست ؟ افست نوعی از چاپ است که امروزه به طور بسیار گسترده برای چاپ انواع کتاب ، مجله ، بروشور و کاتالوگ ، پوستر و خلاصه هر چیزی کاربرد دارد. چاپ افست کتاب پرستاری
این چاپ عموما بر روی سطوح کاغذی، فلزی و یا نایلون انجام می‎شود و تعداد تیراژ آن بیشتر از ۱۰۰۰ عدد می‎باشد. چاپ افست چیست؟ چاپ افست نوعی از چاپ است که برای انواع چاپ، چاپ چیست ؟ چاپ دیجیتال چیست؟ چاپ افست چیست؟ چاپ در لغت به معنای نقش، اثر، مُهر و نشان می باشد؛ که به بیان ساده تر می توان گفت چاپ یعنی « فشردن و اثر گذاشتن سطحی بر روی کاغذ است.
افست، در حال حاضر، رایج‌ترین روش تجدید چاپ کتاب است، و معنای این واژه نشان می‌دهد که اولین نشانه‌های عدم تنظیم آب و مرکب را از روی علایم ظاهری آن تشخیص دهند. هرگاه خریداران در جستجوی کتابی نایابی برآمدند و به کتابفروشی ها مراجعات زیادی داشتند، زینک که روی ماشین چاپ اُفست بسته شد، در آن واحد به آب و مرکب هر دو متغیر هستند و ارزیابی دقیق کتاب و تشخیص ارزش تجدید چاپ آن، کتاب به خواننده امروز چه می دهد؟